Łukaszenka idzie na wojnę z „szarlatanami”

Prezydent Aleksandr Łukaszenka obiecał doposażyć pograniczników (fot. Wu Hong-Pool/Getty Images)

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zatwierdził zasady ochrony granicy państwowej na 2018 rok. Przyznał, że liczy na pomoc Unii Europejskiej i Rosji w zwalczaniu „przemytników ludzi, bandytów i szarlatanów” – informuje Telewizja Biełsat.

Łukaszenka: współpraca wojskowa z Rosją to priorytet

– Manewry „Zachód-2017” będą demonstracją naszej konsekwencji w zapewnieniu bezpieczeństwa dwóch bratnich narodów – mówi przed wspólnymi...

zobacz więcej

Priorytetami białoruskiej służby granicznej mają być zapobieganie nielegalnemu przenikaniu na terytorium kraju terrorystów i ekstremistów, niedopuszczenie do wwozu towarów pochodzących z przemytu, walka z nielegalną migracją i przewozem narkotyków oraz budowa nowej infrastruktury na granicy i terenach nadgranicznych.

Plan opracowano „z uwzględnieniem nowych elementów sytuacji”. Wśród nich jest m.in. „umocnienie przez sąsiednie kraje granicy zewnętrznej Unii Europejskiej w związku z kryzysem migracyjnym oraz podwyższonym poziomem zagrożenia terrorystycznego w państwach Europy Zachodniej”.

– Ponosimy niemałe koszty, przeszkadzając wszelkiego rodzaju migrantom, bandytom, szarlatanom i grupom przestępczym w ich przenikaniu do Europy i z powrotem na Wschód. Wykonujemy międzynarodowe funkcje – dowodził Łukaszenka.

– Powiem szczerze: społeczność międzynarodowa, zwłaszcza Europejczycy (Rosjanie zresztą też), mogliby finansowo aktywniej uczestniczyć w tym, aby weprzeć nasze wysiłki w walce przeciwko wszelkiego rodzaju osobom łamiącym prawo – dodał prezydent, nazywając Białoruś – w porównaniu do państw ościennych „wyspą bezpieczeństwa na kontynencie euroazjatyckim”.

źródło:
Zobacz więcej