RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Archeolodzy w warszawskiej katowni NKWD

W piwnicach katowni byli przetrzymywani żołnierze podziemia niepodległościowego (fot. IPN)
W piwnicach katowni byli przetrzymywani żołnierze podziemia niepodległościowego (fot. IPN)

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace poszukiwawcze w dawnej katowni NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej Pradze Północ – informuje „Nasz Dziennik”. Byli tam przetrzymywani żołnierze podziemia niepodległościowego.

Pierwszy zryw. Zapomniana historia powstania czortkowskiego

Bohaterski Czerwiec '56 nie był pierwszym zrywem Polaków przeciwko komunistycznej okupacji. Jako pierwsi za broń chwycili mieszkańcy Czortkowa, w...

zobacz więcej

– Rozpoczęliśmy prace poszukiwawcze na terenie dawnego aresztu NKWD i UB w Warszawie przy ul. Strzeleckiej, gdzie funkcjonowała druga co do wielkości powojenna katownia komunistycznego aparatu represji w Warszawie, gdzie przetrzymywani byli m.in. żołnierze podziemia niepodległościowego – prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes dyrektor biura Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Celem prac archeologów jest odnalezienie szczątków ludzkich.

Jeszcze do niedawna dostęp do tego miejsca kaźni był utrudniony, gdyż budynek był własnością prywatną. Po wielu latach starań 12 grudnia ubiegłego roku IPN kupił dawną katownię NKWD i UB. Już wtedy prof. Szwagrzyk zapowiedział szybkie rozpoczęcie prac mających na celu zbadanie piwnic, w których przetrzymywani więźniowie komunistycznej bezpieki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej