Rosnąca potrzeba umacniania bezpieczeństwa. Rozmowa szefów MSZ i NATO

Jacek Czaputowicz i Jens Stoltenberg rozmawiali w Brukseli (fot. TT/Tymon Markowski)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jens Stoltenberg. Rozmowy dotyczyły m.in. przygotowań do lipcowego szczytu Sojuszu i o polskich priorytetach związanych z tym wydarzeniem.

„Amerykanie doceniają potencjał Trójmorza”. Bielan o wizycie Tillersona

– Politycy amerykańscy, gdy przyjeżdżają do nas podkreślają rolę Polski w kształtowaniu inicjatywy Trójmorza. Amerykanie doceniają potencjał tej...

zobacz więcej

MSZ wskazało w komunikacie, że polskie priorytety na szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu w Brukseli, dotyczą m.in. potrzeby dalszej, konsekwentnej kontynuacji umacniania bezpieczeństwa wspólnoty euroatlantyckiej oraz stabilizowania jej otoczenia.

Rozmowa Czaputowicza ze Stoltenbergiem dotyczyła ponadto „bieżącej agendy prac na forum NATO oraz przebiegu i stanu implementacji decyzji szczytu NATO w Warszawie" w 2016 roku”.

Wspólne wartości

– Są one postrzegane w Sojuszu jako kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił szef polskiej dyplomacji, dodając, że w rozmowie ze Stoltenbergiem poruszony został też „temat pogłębiania tych decyzji i konsolidacji sojuszu wokół wspólnych wartości”.

Było to kolejne spotkanie ministra z rządu Mateusza Morawieckiego z szefem NATO. W ubiegły poniedziałek ze Stoltenbergiem rozmawiał nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który potwierdził zainteresowanie Polski przyjęciem jednego z nowych dowództw Paktu Północnoatlantyckiego.

Wcześniej w poniedziałek Czaputowicz wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych na temat m.in. Libii i Bliskiego Wschodu, a w kuluarach odbył rozmowy z szefami MSZ Słowenii, Rumunii, Szwecji, Holandii, Austrii, Litwy i Chorwacji. Jednym z poruszonych tematów była praworządność.

źródło:

Zobacz więcej