„To krok w dobrym kierunku, ale spóźniony, a przede wszystkim za krótki”

– To krok w dobrym kierunku, ale krok spóźniony, a przede wszystkim za krótki. Wciąż tkwimy w tym komunistycznym systemie kłamstwa – tak Józef Wieczorek, były wykładowca Uniwersytetu Jagielońskiego, komentował w programie „Minęła 20” projekt dezubekizacyjny w szkolnictwie wyższym. – To próba naprawienia starej ustawy lustracyjnej dotyczącej uczelni wyższych, która została zdemolowana – podkreślał Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Morawiecki: byli TW nie powinni uczyć studentów

– Pracownicy uczelni, którzy w czasach PRL byli tajnymi współpracownikami nie powinni uczyć studentów - powiedział w poniedziałek szef koła...

zobacz więcej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt dezubekizacyjny w szkolnictwie wyższym. Według projektu ustawy naukowcy „z przeszłością” nie będą mogli być rektorami, prorektorami, dziekanami, prodziekanami ani kierownikami katedr.

Mało tego. Według przygotowanego przez resort Jarosława Gowina projektu ustawy pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa PRL nie będą też mogli pełnić funkcji kierowniczych w Polskiej Akademii Nauk czy Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Projekt ustawy zakazuje im też bycia ekspertami współpracującymi z tymi instytucjami.

Pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa PRL nie będą mogli pracować w Radzie Doskonałości Naukowej, która powstanie w miejsce Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych.

Portal tvp.info ujawnia: Będzie dezubekizacja w szkolnictwie wyższym

Osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na...

zobacz więcej

Komuna wciąż silna

Prof. Tomasz Żyro (UW, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) zwrócił uwagę, że na uczelniach wciąż pracuje wielu wykładowców, którzy mają na sumieniach wyroki w procesach o kłamstwo lustracyjne. – Tu powinno się mieć czyste sumienie. Nieczyste sumienie jest wielką przeszkodą w oczywistym wykładzie akademickim – stwierdził.

Z kolei Józef Wieczorek zastrzegł, że system komunistyczny był system opartym na kłamstwie, a uczelnie są korporacjami, które poszukują prawdy. Mówił, że wciąż w środowisku naukowym jest wielu beneficjentów komunistycznego reżimu.

– To krok w dobrym kierunku, ale krok spóźniony, a przede wszystkim za krótki. Wciąż tkwimy w tym komunistycznym systemie kłamstwa – zaznaczył.

Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych IPN mówił, że powiązania kadry naukowej z SB zdarzały się na wielu uczelniach. Jego zdaniem dezubekizacja na uczelniach to przede wszystkim „próba naprawienia starej ustawy lustracyjnej dotyczącej uczelni wyższych, która została zdemolowana”.

źródło:
Zobacz więcej