Mazowiecki nie spotkał się z polskim prezydentem. Nie chciał poniżać Jaruzelskiego

Dokument znajdował się w zasobach Wojskowego Biura Historycznego (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Tadeusz Mazowiecki podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii w lutym 1990 r. nie chciał spotkać się z ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim. Ówczesny premier Polski miał jako powód podać, że to „poniżające wobec ówczesnego prezydenta Jaruzelskiego, rządu i państwa”.

MSZ ujawniło szyfrogramy dotyczące wizyty Helmuta Kohla w Polsce w 1989 r.

Witold Waszczykowski odtajnił szyfrogramy z wizyty Helmuta Kohla w Polsce w 1989 r. Dokumenty pokazują po latach, jak bardzo zmitologizowane jest...

zobacz więcej

Chodziło o spotkanie z „zachowaniem ceremoniału „wejścia prezydenta RP” – ujawnił na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz. W zamian Tadeusz Mazowiecki miał zaproponować działaczowi emigracyjnemu reprezentującemu prezydenta spotkanie w dniu następnym – „po rozwiązaniu się rządu emigracyjnego”.

W dokumencie sporządzonym przez Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zanotowana jest również odpowiedź ówczesnego premiera Polski na pytanie zadane mu przez działacza brytyjskiej Polonii.

Tadeusz Mazowiecki pytany, „dlaczego w jego rządzie są nadal komuniści, a prezydentem jest Wojciech Jaruzelski”, odpowiedział: „Dzięki tym ludziom doszło do przemian w Polsce, a ja jestem premierem”.

źródło:

Zobacz więcej