RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nie tylko nazizm problemem. Na Facebooku promują komunizm

Uczestnicy Marszu Sprawiedliwości Społecznej przy rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie. (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Uczestnicy Marszu Sprawiedliwości Społecznej przy rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie. (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Art. 256 polskiego kodeksu karnego mówi o propagowaniu faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego; odnosi się również do komunizmu. Mimo to w polskiej przestrzeni medialnej, m.in. na Facebooku, funkcjonują organizacje otwarcie go propagujące.

Paragraf pierwszy art. 256 kodeksu karnego mówi o karze „ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” za propagowanie ustrojów totalitarnych.

Tymczasem na Facebooku można znaleźć profile, które gloryfikują komunizm. Nikt ich nie zamyka. Również prokuratura się tym nie interesuje.

Komunistyczna Partia Polski to partia jawnie odwołująca się do symboliki komunistycznej. Została w Polsce zarejestrowana w 2002 r. Od tamtego czasu funkcjonuje w polskim życiu politycznym nieprzerwanie. W deklaracji ideowej jej członków można przeczytać, że „doktryną Partii jest marksizm-leninizm”.

Godłem KPP jest znak sierpa i młota. Na czerwonym sztandarze wypisane jest hasło: „Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!”.

W 2013 r. o delegalizację partii z powodu propagowania totalitaryzmu wystąpił poseł PiS Bartosz Kownacki. Katowicka prokuratura po zbadaniu statutu i programu partii nie dopatrzyła się znamion, które mogłyby skutkować delegalizacją. Na facebookowym profilu partii można znaleźć wiele odniesień do symboliki tego zbrodniczego systemu.

Oskarżanie Armii Czerwonej o zbrodnie ma być karane

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, zamierza wprowadzić odpowiedzialność karną za oskarżanie Armii Czerwonej o popełnianie zbrodni...

zobacz więcej

Organem prasowym Komunistycznej Partii Polski jest miesięcznik „Brzask”. Można znaleźć w nim m. in. kondolencje dla komunistycznego zbrodniarza Fidela Castro i pochwałę dla rewolucji październikowej, w wyniku której śmierć poniosło kilkanaście milionów ludzi w Rosji.

Komunistyczna Młodzież Polski to kolejna organizacja bezkarnie propagująca komunizm. Na jej stronie internetowej można przeczytać, że „profilem politycznym PMP jest marksizm-leninizm, a „oficjalnym znakiem PMP jest lewa pięść wpisana w czerwoną pięcioramienną gwiazdę na czarnym tle.”


W czerwcu 2017 r. Prokuratura Krajowa rozpoczęła analizę dotyczącą wystąpienia Prokuratora Generalnego z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z konstytucją celów i działalności KPP.

Do funkcjonowania partii politycznych propagujących ustroje totalitarne odnosi się również artykuł 13 Konstytucji RP:

„Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej