Austria przeciwna rozbudowie węgierskiej elektrowni atomowej

Austria zamierza pozwać KE za zgodę na budowę elektrowni na Węgrzech (fot. REUTERS/Laszlo Balogh)

Austria zamierzać pozwać Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE za zgodę udzieloną Węgrom na rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu z pomocą rosyjskiego koncernu Rosatom – powiedziała austriacka minister ds. zrównoważonego rozwoju.

Kanclerz Austrii popiera Brukselę w sporze z Warszawą

W wywiadzie dla środowego wydania niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” kanclerz Austrii Sebastian Kurz zadeklarował swe wsparcie...

zobacz więcej

– Przeanalizowaliśmy tę skargę bardzo dokładnie w ostatnich tygodniach i doszliśmy do wniosku, że istnieją wystarczające powody do jej złożenia. Dla nas energia atomowa nie jest ani zrównoważonym źródłem energii, ani odpowiedzią na zmiany klimatu – oświadczyła minister Elisabeth Koestinger.

Według austriackiego ministerstwa wsparcie UE jest dozwolone tylko wtedy, kiedy chodzi o interes wspólny, co w przypadku budowy reaktorów atomowych jest wątpliwe. Austria uważa również, że Węgry mogłyby pokryć swoje potrzeby energetyczne z innych źródeł. Jak wyjaśnił rzecznik ministerstwa czas na złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE upływa 25 lutego.

Rzecznik Komisji Europejskiej Ricardo Cardoso zapowiedział, że KE będzie bronić swojej decyzji przed trybunałem. KE dała projektowi zielone światło w marcu 2017 r. po ponad półtorarocznym postępowaniu dotyczącym potencjalnego naruszenia zasad pomocy publicznej przy rozbudowie siłowni.

Na początku 2014 r. Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksu z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro, co stanowi 80 proc. wartości projektu. Dwa nowe reaktory w Paksu będą w sumie produkować więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-37.

Węgry planują rozpocząć budowę bloków w 2018 r., a pierwszy z nich ma być gotowy w 2025 r.

Austria uruchomiła podobną procedurę wobec KE w 2015 r. w związku z jej poparciem dla brytyjskich planów rozbudowy elektrowni atomowej w Hinkley Point. W większości takich złożonych spraw trybunał w Luksemburgu wydawał wyroki korzystne dla KE – zaznacza Reuters.

źródło:

Zobacz więcej