Min. Rafalska: Pracownicy socjalni przed nowymi wyzwaniami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczańcu (fot. PAP/Lech Muszyński)

– Rodziny, dzięki lepszej sytuacji, rzadziej korzystają z pomocy społecznej; dla pracowników socjalnych oznacza to nowe wyzwanie: długofalową pracę z rodzinami – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas otwarcia nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczańcu (Lubuskie).

GUS: Dzięki „500 plus” mniej osób korzysta z pomocy społecznej

Mniej osób w kolejce po zasiłki - informuje Główny Urząd Statystyczny i dodaje: to rezultat spadku bezrobocia, ale też programu „Rodzina 500 plus”....

zobacz więcej

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że w Polsce jest zatrudnionych ponad 20,7 tys. pracowników socjalnych; w woj. lubuskim prawie 600.

Podkreśliła, że za sprawą dobrej sytuacji gospodarczej, na rynku pracy i świadczeń 500 plus, poprawia się sytuacja materialna polskich rodzin, co wpływa na spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej.

Przypomniała, że według ostatnich badań GUS, spadek liczby osób korzystających z pomocy środowiskowej wyniósł ponad 9 proc., co potwierdzają dane ministerialne. Według minister oznacza to dla pracowników socjalnych konieczność „przeniesienia dotychczasowych działań na pracę socjalną”. Jak zauważyła, zwiększa się potrzeba pracy z rodzinami.

– To jest szansa dla pracowników socjalnych, żeby skupić się na podpisywaniu kontraktów socjalnych, na tej pracy socjalnej, takiej długotrwałej, która pozwoli ludziom poradzić sobie samemu z trudnymi, życiowymi sytuacjami – powiedziała Rafalska. Dodała, że zależy jej na rozdzieleniu pracy socjalnej od czynności typowo administracyjnych, związanych z wydawaniem decyzji.

„Coraz mniej rodzin zgłasza się do pomocy społecznej”

– Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra. Bezrobocie jest najniższe od 25 lat. Kolejne miesiące pokazują, że liczba bezrobotnych kobiet spada,...

zobacz więcej

Ośrodek świadczy pomoc około 200 rodzinom

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że inwestycja w Szczańcu jest bardzo ważna. – Mamy niestety ponad 40 proc. jeszcze takich ośrodków, które wymagałyby działań inwestycyjnych. Mam nadzieję, że samorządy będą podejmowały te tematy, podobnie jak tu w gminie Szczaniec – zaznaczył.

Dodał, że w woj. lubuskim z różnych form pomocy społecznej korzysta ponad 62,7 tys. osób, co daje 6,2 proc. wszystkich mieszkańców tego regionu. W ciągu 2017 r. liczba osób korzystających z tej pomocy spadła o ok. 10 tys.

źródło:

Zobacz więcej