RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Telewizja jest otwarta dla wszystkich”. Jacek Kurski o planach TVP

Siedziba Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza w Warszawie. (fot. arch. PAP/Marcin Kmieciński)
Siedziba Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza w Warszawie. (fot. arch. PAP/Marcin Kmieciński)

– Sylwester w szczycie miał prawie 8 mln widzów, do tego udany start „Korony królów” z 4-milionową widownią pierwszych odcinków, potem stabilizacja na wysokim poziomie 2,6 mln – powiedział prezes TVP Jacek Kurski, wymieniając w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” sukcesy publicznego nadawcy. Mówił też o zmianach w ośrodkach regionalnych oraz o jesiennej ramówce, która będzie dedykowana stuleciu polskiej niepodległości.

Dyrektor TVP1 zapowiada kolejne seriale. W obsadzie: Globisz, Seniuk, Talar

Mateusz Matyszkowicz broni przed zarzutami telenowelę „Korona królów”. – Nawet głosy krytyczne wskazują, że jednak uruchomiliśmy tą produkcją...

zobacz więcej

Jak zauważył Jacek Kurski, sylwester w Zakopanem był nokautem dla konkurencji. – Chcemy iść za ciosem – podjąłem decyzję, żeby do 15 stycznia dopełnić tzw. access prime. Od „Teleexpressu” do „Wiadomości” mam zabetonowane 3 godziny programami, z których żaden nie schodzi poniżej 2 mln widzów, a bywa, że widownia przekracza 3 mln. „Teleexpress”, „Jaka to melodia”, „Klan”, „Korona Krolów”, „Jeden z dziesięciu”, „Wiadomości” – wyliczał prezes TVP.

Jacek Kurski przypomniał również o ofercie sportowej TVP. – Mamy zaraz igrzyska w Pjongczangu. Rusza faza pucharowa Ligi Mistrzów, dziewięć spektakli na wiosnę, (…) następnie przygotowania do mundialu, kilka meczów towarzyskich reprezentacji i budowanie atmosfery, z dwoma-trzema programami okołopiłkarskimi – wyliczał.

Opole i stulecie niepodległości

Sezon jesienny będzie w Telewizji Polskiej dedykowany stuleciu polskiej niepodległości. – Naszą sztandarową pozycją będą „Drogi do wolności” – saga rodzinna pokazująca walkę o wolna Polskę i epicka opowieść o losach Polaków w XX wieku – dodał Jacek Kurski.

90 tys. ludzi bawiło się na Sylwestrze Marzeń w Zakopanem. Niemal 8 mln przed telewizorami!

– To było marzenie, żeby telewizja publiczna miała sylwestry i w ogóle imprezy z prawdziwego zdarzenia – powiedział prezes TVP Jacek Kurski,...

zobacz więcej

Prezes TVP odniósł się również do planowanego w wakacje festiwalu w Opolu: „Myślę, że w czerwcu będziemy mieli normalny festiwal, a twórcy zrozumieli, że byli przedmiotem sztucznie wywołanej psychozy. Telewizja jest otwarta dla wszystkich, szczególnie dla artystów, którzy mogą mieć poglądy, jakie chcą”.

Szansa dla ośrodków lokalnych

– Jest na nie pomysł. Mają za dużo pieniędzy, żeby umrzeć, za mało, żeby żyć. Chcemy poszerzyć pasmo rozłączne na poranne, popołudniowe i wczesnopopołudniowe, aby dać im szansę wschodzić, kiedy są wydarzenia w terenie, a nie o 18.30, kiedy wszyscy to już wiedzą z lokalnych portali. Chcemy, żeby pasmo telewizji regionalnej żyło w ciągu dnia i kończyło się najlepiej o 19.30. Wtedy powinna być już antena TVP 3, gdzie w prime timie będziemy mogli puścić pozycje obniżające oglądalność Jedynki i Dwójki, ale potrzebne, misyjne – krajoznawcze, niektóre katolickie, przyrodnicze, poświęcone armii, niektóre publicystyczne, lokalne o znaczeniu państwowym, sporty drugiego wyboru, mające kilkuset tysięcy zwolenników – podkreślił Jacek Kurski.

Dodał, że ośrodki regionalne za 1,5 roku będą w HD. – Odbudujemy pozycję i prestiż telewizji publicznej w oglądalności i w technologii – powiedział prezes TVP.

Jacek Kurski podkreślił również, że „na VOD dzięki konsolidacji i twardej obronie naszego kontentu z czwartego miejsca, gdy zostawałem prezesem, mamy drugie, a chwilami wygrywany nawet z onetowskim vod.pl”.

źródło:
Zobacz więcej