Minister zdrowia chce postawić na dialog z rezydentami

Minister zdrowia liczy na rozwiązanie konfliktu (fot. PAP/Jakub Kamiński)

– Mam pomysł na rozwiązanie konfliktu z rezydentami – zapewnił nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Minister zdrowia: jest światełko w tunelu; lekarze rezydenci: światełko dostrzegalne

Pięć godzin trwało spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami lekarzy rezydentów, którzy domagają się wzrostu nakładów na...

zobacz więcej

Minister zdrowia zapytany, jak wyobraża sobie dialog, skoro konflikt ministra zdrowia z lekarzami i pielęgniarkami jest niejako wpisany w nasz system, odpowiedział, że „jeśli dobra wola jest po obu stronach, negocjacje toczą się zupełnie inaczej”.

„Będę rozmawiał ze wszystkimi grupami i związkami zawodowymi. Chciałbym też zaproponować dialog wspólny. System ochrony zdrowia dotyczy przede wszystkim pacjentów, ale i zawodów medycznych. Uważam, że wspólna rozmowa jest tu bardzo potrzebna” – czytamy w dzienniku.

„Ja nie chcę robić rewolucji, chcę przygotować grunt do tego, byśmy mogli w przyszłej kadencji zaproponować zmiany, które będą przedyskutowane z pacjentami, ze środowiskiem wszystkich zawodów medycznych, ze związkami zawodowymi pielęgniarek, lekarzy i innych profesji medycznych. Nie przeprowadzimy głębokich, kierunkowych zmian bez prawdziwego konsensusu. Jednocześnie jestem przekonany, że przez te dwa lata można naprawdę dużo zrobić” – powiedział Szumowski.

źródło:

Zobacz więcej