RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Wszelkie działania propagujące ustroje totalitarne powinny być zakazane”

- Organizacje propagujące faszyzm czy komunizm powinny być delegalizowane, a osoby z nimi związane powinny ponieść odpowiedzialność karną - mówił na antenie TVP Info Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości. Goście Michała Adamczyka w programie „Bez Retuszu” rozmawiali o reakcjach na film ze spotkania neonazistów.

Bulwersujące nagranie. „Nie ma pozwolenia na propagowanie faszyzmu”

„Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem. Jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych...

zobacz więcej

Do opublikowanego filmu odniósł się również redaktor Janusz Schwertner z Onet.pl. Według dziennikarza „nie jesteśmy krajem neonazistów”.

– Nie jesteśmy krajem neonazistów, ale takie incydenty się zdarzają. Materiał „Superwizjera” jest skandaliczny, a reakcja polityków PiS była właściwa – mówił Janusz Schwertner.

– Nie ma wskazówek na to, żeby gdzieś odradzał się faszyzm. Natomiast, w wielu krajach Europy odbywają się tego typu marsze. W Niemczech regularnie odbywają się marsze neonazistów, które są legalne – stwierdziła Aleksandra Rybińska z redakcji wPolityce.pl.

Dziennikarka zauważyła jednak, że dzieje się tak ze względu na infiltrację takich grup przez niemieckie służby, dzięki czemu władza w taki sposób może ich rozpracowywać. – W Polsce jednak takie środowiska stanowią bardzo mały margines – dodała.

– U nas nie ma faszystów w rozumieniu niemieckim. To, co widzieliśmy w materiale telewizyjnym, to grupa niemądrych ludzi. To bardzo szkodliwi idioci. Ten, kto krzyczy jednym tchem „Za Adolfa Hitlera i nasz kraj”, mając na myśli Polskę, jest niemądry i nie zna historii – komentowała na antenie Edyta Hołdyńska z telewizji internetowej wPolsce.pl.

Dr Bartosz Rydliński zwrócił natomiast uwagę na brak konsekwencji elit politycznych. – Minister Sienkiewicz odgrażał się, że pójdzie po tych neonazistów i nie poszedł. Z drugiej strony PiS zlekceważył nazistowskie hasła mniejszości podczas Marszu Niepodległości – zauważył politolog z UKSW w Warszawie.

Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że obecny rząd na takie sytuacje reaguje za późno. – Musimy krytykować rząd, który się spóźnia z reakcją i dopiero jak świat zawył, że w Polsce neofaszyści demonstrują, to wtedy rząd się obudził – powiedział polityk PO.

źródło:
Zobacz więcej