Około godziny trwało spotkanie w Brukseli ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. – To było bardzo dobre spotkanie – powiedział TVP minister. Wśród tematów, które wymienił szef polskiej dyplomacji był Trybunał Konstytucyjny. – Powiedziałem, jak my to widzimy – że on jest w pełni legalny – relacjonował minister. – Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów. Zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy – dodał.
Polska przez dwa lata będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. O związanych z tym korzyściach i wyzwaniach dla naszego kraju, mówił w...
zobacz więcej
Rozmowa odbyła się w niedzielę, w saloniku na lotnisku w belgijskiej stolicy. Planowana na wieczór konferencja prasowa została odwołana. Szef polskiej dyplomacji udzielił jednak wywiadu TVP Info. Powiedział, że to było dobre spotkanie. – Wymieniliśmy nasze opinie na temat kwestii artykułu 7 i osiągnęliśmy wiele zbieżnych punktów – ocenił.
– Omówiliśmy kwestię funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Powiedziałem, jak my to widzimy – że on jest w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów. Zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy – relacjonował minister.
Glad to have met the new Polish FM Czaputowicz. We discussed the issue of the Rule of Law in Poland and I'm looking forward to continuing this dialogue in Warsaw and Brussels. pic.twitter.com/ax3bjlrmyS
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) 21 stycznia 2018
Czaputowicz zaznaczył, że przekazał Timmermansowi, iż wiele postulatów KE zostało uwzględnionych w projektach dotyczących sądownictwa, „zaproponowanych przez pana prezydenta i przyjętych przez Sejm”.
Minister dodał, że przedmiotem rozmowy był także problem migrantów. – Panu Timmermansowi zleżało zwłaszcza, żeby Polska angażowała się w akcję ochrony granic. Jest to zbieżne z naszą polityką – podkreślił.
Szef polskiej dyplomacji Minister poinformował, że kierownictwo przedstawicielstwa polskiego przy UE obejmie Andrzej Sadoś. Sadoś był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
– Uruchomienie artykułu 7. traktatu UE nie oznacza sankcji, gdyż jest to artykuł, który ma być ostrzeżeniem – oświadczył szef KE.
zobacz więcej
Procedura z art. 7
Komisja Europejska w grudniu 2017 roku podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.
9 stycznia w Brukseli spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz szef KE Jean-Claude Juncker. Kolacja obu polityków, w której brali też udział Timmermans oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański, trwała ponad dwie godziny - dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef polskiego rządu rozmawiał też kilkanaście minut z Junckerem w cztery oczy. Obie strony, zarówno unijna, jak i polska, chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę.
Morawiecki i Juncker umówili się na kolejne spotkanie, by - jak napisali we wspólnym oświadczeniu - kontynuować dyskusję w omawianych sprawach „mającą przynieść postępy do końca lutego”.
KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.