RAPORT

Pogarda

„Powiedziałem, że TK jest w pełni legalny”. Czaputowicz o rozmowie z Timmermansem

Najnowsze

Popularne

Około godziny trwało spotkanie w Brukseli ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. – To było bardzo dobre spotkanie – powiedział TVP minister. Wśród tematów, które wymienił szef polskiej dyplomacji był Trybunał Konstytucyjny. – Powiedziałem, jak my to widzimy – że on jest w pełni legalny – relacjonował minister. – Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów. Zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy – dodał.

Jacek Czaputowicz dla TVP Info: celem Polski w RB ONZ „umocnienie prawa międzynarodowego”

Polska przez dwa lata będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. O związanych z tym korzyściach i wyzwaniach dla naszego kraju, mówił w...

zobacz więcej

Rozmowa odbyła się w niedzielę, w saloniku na lotnisku w belgijskiej stolicy. Planowana na wieczór konferencja prasowa została odwołana. Szef polskiej dyplomacji udzielił jednak wywiadu TVP Info. Powiedział, że to było dobre spotkanie. – Wymieniliśmy nasze opinie na temat kwestii artykułu 7 i osiągnęliśmy wiele zbieżnych punktów – ocenił.

– Omówiliśmy kwestię funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Powiedziałem, jak my to widzimy – że on jest w pełni legalny. Umówiliśmy się też na dalsze konsultacje na szczeblu ekspertów. Zaprosiłem pana Fransa Timmermansa do Warszawy – relacjonował minister.

Szef MSZ poinformował, że zaproponował wysłanie przez Polskę ekspertów, którzy będą pracować „z ekspertami Komisji Europejskiej, być może z ekspertami z innych państw”. – Podczas tych spotkań przedstawimy nasze stanowisko. Uważamy, że mamy rację, że proces reformy sądownictwa odbywa się w sposób zgodny ze standardami Unii Europejskiej – powiedział Czaputowicz.

Czaputowicz zaznaczył, że przekazał Timmermansowi, iż wiele postulatów KE zostało uwzględnionych w projektach dotyczących sądownictwa, „zaproponowanych przez pana prezydenta i przyjętych przez Sejm”.

Minister dodał, że przedmiotem rozmowy był także problem migrantów. – Panu Timmermansowi zleżało zwłaszcza, żeby Polska angażowała się w akcję ochrony granic. Jest to zbieżne z naszą polityką – podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji Minister poinformował, że kierownictwo przedstawicielstwa polskiego przy UE obejmie Andrzej Sadoś. Sadoś był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Juncker: prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem

– Uruchomienie artykułu 7. traktatu UE nie oznacza sankcji, gdyż jest to artykuł, który ma być ostrzeżeniem – oświadczył szef KE.

zobacz więcej

Procedura z art. 7

Komisja Europejska w grudniu 2017 roku podjęła decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 traktatu unijnego. Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

9 stycznia w Brukseli spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz szef KE Jean-Claude Juncker. Kolacja obu polityków, w której brali też udział Timmermans oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański, trwała ponad dwie godziny - dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef polskiego rządu rozmawiał też kilkanaście minut z Junckerem w cztery oczy. Obie strony, zarówno unijna, jak i polska, chwaliły dobrą i konstruktywną atmosferę.

Morawiecki i Juncker umówili się na kolejne spotkanie, by - jak napisali we wspólnym oświadczeniu - kontynuować dyskusję w omawianych sprawach „mającą przynieść postępy do końca lutego”.

KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej