„Amerykanie doceniają potencjał Trójmorza”. Bielan o wizycie Tillersona

– Politycy amerykańscy, gdy przyjeżdżają do nas podkreślają rolę Polski w kształtowaniu inicjatywy Trójmorza. Amerykanie doceniają potencjał tej inicjatywy i starają się nam w rozwijaniu relacji w ramach Trójmorza pomóc – powiedział w programie „Gość Wiadomości” wicemarszałek Senatu Adam Bielan. – Dobre relacje z USA to nie tylko relacje polityczne i handlowe, ale przede wszystkim relacje bezpieczeństwa – zauważył. – Obecność amerykańskich żołnierzy na naszym terytorium i ustalenia wynikające z członkostwa Polski w NATO dają gwarancję w przypadku inwazji na nasze terytorium jakiegokolwiek kraju trzeciego – podkreślił polityk.

Polityk PiS przypomniał, że także „wiceminister odpowiedzialny za Europę”, A. Wess Mitchell podczas pierwszej po zaprzysiężeniu wizyty w Europie odwiedził Warszawę, obok Berlina, Paryża, Londynu, Brukseli Kijowa. – To pokazuje, że Polska jest w tej chwili jednym z najważniejszych krajów na kontynencie europejskim dla Stanów Zjednoczonych. Politycy amerykańscy, gdy przyjeżdżają do nas, co było widać już w przemówieniu Donalda Trumpa (w Warszawie, w lipcu ub.r. – red), podkreślają rolę Polski w kształtowaniu inicjatywy Trójmorza. Amerykanie doceniają potencjał tej inicjatywy i starają się nam w rozwijaniu relacji w ramach Trójmorza pomóc – ocenił Bielan.

Bielan był pytany o to, dlaczego Polska nie mamy równie dobrych relacji z Brukselą. – Politycy opozycji, którzy starają się wykorzystywać – zgodnie z doktryną Grzegorza Schetyny: ulica i zagranica – zagraniczne narzędzia polityczne, nie są tak wpływowi w Waszyngtonie. Na szczęście, bo dobre relacje z USA, to nie tylko relacje polityczne i handlowe, ale przede wszystkim relacje bezpieczeństwa. Obecność amerykańskich żołnierzy na naszym terytorium i ustalenia wynikające z członkostwa Polski w NATO dają gwarancję w przypadku inwazji na nasze terytorium jakiegokolwiek kraju trzeciego – powiedział.

W jego opinii również politycy unijni są „żywotnie zainteresowani”, żeby prawica w Polsce osiągała słabe wyniki wyborcze, bo – jak zaznaczył – Komisja Europejska, jej kształt zależy od wyników wyborów do PE, a te wybory już w przyszłym roku.


Trójmorze – międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna, skupia 12 państw Europy położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Grupę powołano w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji, Andrzeja Dudy i Kolindy Grabar-Kitarović.

źródło:
Zobacz więcej