RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Bulwersujące nagranie. „Nie ma pozwolenia na propagowanie faszyzmu”

„Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem. Jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści” – to reakcja premiera Mateusza Morawieckiego na pojawienie się w mediach nagrania z ukrytej kamery, na którym neonaziści w mundurach Wehrmachtu i przy płonącej swastyce wznoszą toast za Adolfa Hitlera.

Premier Morawiecki napisał na Twitterze, że „nie ma pozwolenia na tego typu zachowania i symbole”.

Do nagrań gloryfikujących symbole nazistowskie odniósł się na Twitterze także minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Jak napisał, „nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa”.

Pereira: Cichy sojusz. Kto zyskuje na promowaniu faszystów

– ​Mimo że od czasu 11 listopada minął już tydzień, jest kilka spraw, które warto uporządkować. Zamach na logikę głośnych hipokrytów z obozu...

zobacz więcej

MSWiA ogłosiło w tej sprawie komunikat. „W związku z emisją reportażu Superwizjera, minister Joachim Brudziński będzie na ten temat rozmawiał z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji. Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego Prokuratorem Krajowym” – czytamy.

Według Joachima Brudzińskiego „polska Policja będzie podejmowała adekwatne – zgodnie ze swoimi kompetencjami – działania, wobec każdej osoby lub organizacji, która nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, czy rasowych”. „Nie ma również przyzwolenia na agresywne zachowania i ataki na biura poselskie, powodowane różnicami w przekonaniach politycznych” – podkreślił szef MSWiA.

Wcześniej Joachim Brudziński rozmawiał z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą. W sobotę minister polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację „Duma i Nowoczesność”. Za takie przestępstwa grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

„Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych. „»Ołtarzyk« ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, »Sieg Heil!«. To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom »Superwizjera« TVN udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje” – tak o materiale „Superwizjera” pisze na swych stronach internetowych TVN24.

źródło:
Zobacz więcej