Od ZChN-u do PSL-u, czyli Michał Kamiński stanie się ludowcem?

Michał Kamiński w Sejmie (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Do klubu PSL dołączy prawdopodobnie trzech albo czterech posłów – dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do władz Stronnictwa. Wśród nowych posłów PSL może znaleźć się Michał Kamiński. Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, w poniedziałek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosi decyzję o powiększeniu klubu ludowców.

Kosiniak-Kamysz: Nie damy się wykarczować z parlamentu

Fragment wystąpienia prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza na konwencji samorządowej ludowców.

zobacz więcej

Informację o zaplanowanej na poniedziałek konferencji lidera Stronnictwa przekazał niedzielę rano w Polsat News sekretarz PSL, poseł Piotr Zgorzelski. Politycy PSL nie chcieli zdradzić, jacy posłowie przystąpią do klubu ludowców.

W sobotę podlaski poseł Mieczysław Baszko ogłosił, że odchodzi z PSL, ponieważ postanowił związać się z Porozumieniem, partią wicepremiera Jarosława Gowina.

Lider ludowców określił w sobotę działanie Gowina jako „polityczne kłusownictwo”. Zapewnił, że odejście Baszki nie spowoduje rozpadu 15-osobowego klubu Stronnictwa.

– Klub PSL jest i będzie – podkreślił Kosiniak-Kamysz. W piątek, gdy pojawiły się pierwsze nieoficjalnie informacje o tym, że Baszko ma odejść z PSL, wsparcie na wypadek groźby rozpadu klubu Stronnictwa zaoferowali posłowie koła Unii Europejskich Demokratów (tworzą go czterej byli posłowie PO).

Szef koła UED Jacek Protasiewicz mówił w piątek, że jeśli istnienie klubu PSL byłoby zagrożone, politycy rozważają dołączenie do niego.

– Nam zależy na wspólnym froncie opozycji, każdy kto jest po stronie opozycji w kłopocie, może liczyć na nasze wsparcie – zapewnił Protasiewicz.

W sobotę dwaj inni posłowie koła: Stefan Niesiołowski i Stanisław Huskowski powiedzieli, że sprawa wsparcia dla ludowców wyjaśni się w przyszłym tygodniu.

Niesiołowski i Protasiewicz gotowi dołączyć do PSL

Koło Unii Europejskich Demokratów (UED) chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu...

zobacz więcej

– Jesteśmy jeszcze przed rozmowami, na pewno będzie ich dużo w przyszłym tygodniu, kiedy rozpocznie się posiedzenie Sejmu – powiedział Huskowski, wiceszef koła UED. Były polityk Platformy Obywatelskiej a obecnie koła UED Michał Kamiński wyraził swoją gotowość do przejścia do PSL. Poinformował o tym w nagraniu umieszczonym na Facebooku. Oficjalnie decyzja ma być ogłoszona na początku przyszłego tygodnia.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych od polityków opozycji wynika, że PSL złożyło także propozycję dołączenia do klubu trzem posłom, którzy zostali w zeszłym tygodniu wykluczeni z Platformy Obywatelskiej za głosowanie wbrew zaleceniom władz partii i klubu PO w sprawie projektów ustaw zmieniających prawo aborcyjne. To Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak. Tomczak powiedział w sobotę, że nie będzie odwoływał się od uchwały zarządu PO o wykluczeniu.

– Błąd popełniły władze partii i to one powinny się wycofać z tej błędnej decyzji – powiedział poseł.

Troje posłów PO – jak wynika z nieoficjalnych informacji – otrzymało też propozycję przystąpienia do ugrupowania Jarosława Gowina.

Klub PSL liczył do tej pory 15 posłów – dokładnie tylu, ilu potrzeba do stworzenia klubu. Mniejsza liczba posłów może jedynie utworzyć w Sejmie koło.

źródło:
Zobacz więcej