RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Departament Stanu USA: demokracja w Polsce ma się dobrze

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson (fot. Wikimedia Commons/U.S. Department of State)
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson (fot. Wikimedia Commons/U.S. Department of State)

– Polska jest jedną z najstarszych europejskich demokracji, a demokracja jest tam żywa i ma się dobrze – stwierdził wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się przed wizytą Rexa Tillersona m.in. w Polsce.

Sekretarz stanu USA odwiedzi Polskę pod koniec stycznia

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson w przyszłym tygodniu uda się do Europy. Zatrzyma się w Londynie i Paryżu, gdzie będzie rozmawiał o Iranie i...

zobacz więcej

Wysokiej rangi dyplomata amerykański zgodził się – pod warunkiem nieujawniania jego nazwiska – omówić zbliżającą się wizytę sekretarza stanu Rexa Tillersona w Europie, w tym w Polsce, podczas telefonicznej konferencji z grupą dziennikarzy z kilku krajów świata.

Przedstawiciel amerykańskiego resortu dyplomacji powiedział, że wprowadzane w Polsce reformy są wewnętrzną sprawą naszego kraju i wyraził przekonanie, że będą zgodne z konstytucją.

Jak podkreślił, zbliżająca się podróż Rexa Tillersona będzie okazją do zbudowania bliższych relacji z nowym rządem w Polsce.

Zapytany przez amerykańskiego dziennikarza czy sekretarz stanu upomni się o demokrację w Polsce, przedstawiciel resortu dyplomacji USA odpowiedział, że „Polska jest jedną z najstarszych europejskich demokracji, a demokracja jest tam żywa i ma się dobrze”. – Pozostawimy Polakom rozstrzygnięcie wewnętrznych spraw i wierzymy, że podejmowane reformy są zgodne z konstytucją i wolą ich narodu – podkreślił.

Szef dyplomacji USA Rex Tillerson przyjedzie do Polski

Rex Tillerson miał spotkać się z reprezentantem polskiej dyplomacji w ubiegłym miesiącu, ale wtedy odwołał zaplanowane rozmowy w Brukseli. Według...

zobacz więcej

USA i Polska „mają całą paletę wspólnych interesów strategicznych”

Przedstawiciel Departamentu Stanu dodał, że „Polska jest suwerennym, demokratycznym sojusznikiem USA”.

– Stany Zjednoczone i Polska mają cała paletę wspólnych interesów strategicznych. Współpracujemy zarówno w ramach NATO jak i dwustronnie – podkreślił.

Wśród najważniejszych tematów, na których Tillerson zamierza skupić swoją uwagę podczas rozmów w Warszawie, przedstawiciel Departamentu Stanu wymienił „cały szereg zagadnień związanych ze wspólnymi strategicznymi interesami w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu oraz zagadnienia związane z amerykańsko-polską współpracą w łonie NATO, w tym problemy związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu”.

Sekretarz stanu zamierza także rozmawiać o lansowanej przez Polskę inicjatywie Trójmorza.

Rex Tillerson odwiedzi Polskę 26 stycznia

Departament Stanu poinformował, że sekretarz stanu USA Rex Tillerson w przyszłym tygodniu uda się do Europy. Zatrzyma się w Londynie i Paryżu, gdzie będzie rozmawiał o Iranie i Syrii. Następnie uda się do Davos, a potem 26 stycznia odwiedzi Warszawę. Jak poinformowano, w Polsce spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
Podróż Tillersona jeszcze pod znakiem zapytania

Przedstawiciel Departamentu Stanu rozmawiał z dziennikarzami na kilka godzin przed możliwym zawieszeniem działalności rządu, jeśli Senat nie uchwali budżetu federalnego. Nie wykluczył on, że może to pokrzyżować plany sekretarza stanu.

Zapytany jaka jest pewność, że Tillerson rzeczywiście odleci do Europy, amerykański dygnitarz odparł, że takim przypadku „sekretarz stanu będzie musiał sam zadecydować czy wyruszyć w podróż, mimo tymczasowego zawieszania działalności rządu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej