Ingres biskupa Romualda Kamińskiego do katedry warszawsko-praskiej

Ingres nowego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, bpa Romualda Kamińskiego, odbył się w sobotę w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. W uroczystości wzięli udział biskupi z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz liczni wierni.

Abp Hoser z nominacją papieża. Hierarcha wysłannikiem do Bośni i Hercegowiny

Arcybiskup Henryk Hoser został w piątek mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Misja ma na celu...

zobacz więcej

Papież Franciszek 8 grudnia przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Tym samym bp Romuald Kamiński został biskupem warszawsko-praskim i przejął kanonicznie diecezję.

Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu wprowadzenia nowego biskupa do katedry, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio w towarzystwie abp Hosera. Przedstawiciel Watykanu odczytał bullę nominacyjną, po czym wręczył ją nowemu ordynariuszowi.

Następnie abp Hoser skierował do zgromadzonych słowa powitania. – Za chwilę, na początku liturgii mszalnej, przekażę memu następcy historyczny pastorał, znak urzędu i pasterskiej posługi, symbol władzy służebnej i pokornej. Symbol czujności pasterskiej i troski o dobro duchowe osób powierzonych opiece biskupa – wyjaśnił.

Dodał, że przez ostatnią dekadę niósł – „nie bez obaw i rozterek – ciężar odpowiedzialności za powierzony mu Kościół partykularny”. – Jeżeli udało się wiele zadań wykonać i szereg celów osiągnąć, to dzięki modlitwie, współpracy, lojalności i duchowi posłuszeństwa ofiarnych osób, wspólnot i zespołów, w tym współpracowników kurialnych – zaznaczył biskup senior. Podkreślił, że przed nowym ordynariuszem stoi jeszcze wiele niezrealizowanych zadań i potrzeb.

Abp Hoser w miejscu zagadkowych objawień. Misja w Medjugorje

Arcybiskup Henryk Hoser rozpoczął misję w Medjugorje. Polski duchowny w Bośni i Hercegowinie ma zapoznać się z sytuacją duszpasterską w miejscu,...

zobacz więcej

Podziękowania dla abpa Henryka Hosera

Abp Pennacchio podziękował dotychczasowemu ordynariuszowi za wszystko, „co uczynił dla tego Kościoła” i poprosił go, aby swoim doświadczeniem wspierał następcę. Bp Kamińskiemu zaś życzył, „aby z gorliwością wypełniał swoje nowe zadanie”.

W homilii bp Kamiński przypomniał, że diecezja warszawsko-praska wchodzi w drugie 25-lecie swojego istnienia. Przypominał bullę Jana Pawła II powołującą do istnienia nową diecezję. – Czas pokazał, że kolejny posłany do posługi biskup może dziś z radością zaświadczyć i powiedzieć wobec poprzedników na urzędzie biskupim, służbie kapłańskiej i życiu konsekrowanym, wobec ludu bożego tej wspólnoty – dziękuję za trud budowania i owoce waszej służby. Każdy z poprzednich biskupów – Kazimierz (Romaniuk), Sławoj Leszek (Głódź) i Henryk (Hoser) – razem wnieśli swoje wiano tak w stworzenie struktur, ale jeszcze bardziej w życie Kościoła żywego – podkreślił.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że dwie warszawskie diecezje są ze sobą szczególnie związane. Podkreślił, że „dla łączności między prawą a lewą stroną Wisły” nie wystarczy zbudować mosty i metro, ale trzeba także „budować mosty duchowe i duszpasterskie”.

List z gratulacjami dla nowego ordynariusza skierowali także prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

źródło:

Zobacz więcej