RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Minister zdrowia: jest światełko w tunelu; lekarze rezydenci: światełko dostrzegalne

Pięć godzin trwało spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami lekarzy rezydentów, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek. Było to pierwsze spotkanie medyków z nowym szefem resortu. – Pojawiło się światełko w tunelu – powiedział po rozmowach minister zdrowia. – Światełko jest dostrzegalne, tunel długi – ocenili z kolei rezydenci.

Rezydenci wypowiadają umowy. Protestujący zaapelowali do premiera o spotkanie

– Mogą stanąć strategiczne szpitale w Polsce; w ponad 50 miastach wybuchły akcje masowego wypowiadania klauzuli opt-out – powiedział w piątek...

zobacz więcej

Po rozmowach w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, minister Szumowski powiedział, że były to dobre rozmowy, ale na razie nie może ujawnić żadnych szczegółów. Dodał jedynie, że poruszono na nim wszystkie problemy nurtujące lekarzy rezydentów i że planowane jest kolejne spotkanie.

– Pojawiło się światełko w tunelu – powiedział szef resortu zdrowia. Wyraził nadzieję, że uda się wynegocjować „pewne rozwiązania dla dobra pacjenta, które będą zadowalające dla obu stron”.

Po spotkaniu w KPRM bez porozumienia, protest rezydentów trwa

Zapowiedziany przez premier zespół będzie pracował, rezydenci mogą w nim uczestniczyć, być współdecydentami - zapewnił minister zdrowia Konstanty...

zobacz więcej

Rezydenci: omówiliśmy wszelkie nasze postulaty

- Rozmowy wreszcie były konstruktywne i merytoryczne. Pojawiła się propozycja dotycząca punktu brzegowego, która była warunkiem przejścia do dalszych rozmów, to znaczy przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia – powiedział po spotkaniu Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. – Omówiliśmy wszelkie nasze postulaty – podkreślił.

– Mamy natłok informacyjny, musimy wiele spraw we własnym gronie omówić i ustalić kolejne spotkanie, dalsze postępowanie. Na pewno dialog się rozpoczął, jesteśmy na długiej drodze do osiągnięcia porozumienia – dodał.

Rozmowy „były na innym poziomie” – podkreślili rezydenci. – Widzimy zdecydowanie dobrą wolę. Tego wzajemnego zaufania brakowało przy poprzednich spotkaniach. Wydaje nam się, że udaje nam się to teraz odbudowywać – powiedział Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Pytany o wypowiedź ministra, że "widać światełko w tunelu" Biliński ocenił, że "tunel jest długi, (...) światełko jest dostrzegalne i to już plus".

Lekarze rezydenci ocenili rozmowy z nowym ministrem pisząc na Twitterze: „Z satysfakcją informujemy że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania”.

Oczekiwania rezydentów

Rezydenci domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procent PKB w 2021 roku. Jednak jeszcze przed rozmowami z poprzednim ministrem Konstantym Radziwiłłem, obniżyli swoje żądania i zaproponowali przeznaczanie 6 procent PKB w 2023 roku. Rządowa ustawa, która weszła już w życie, przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą rosły stopniowo do 6 procent PKB w 2025 roku.

Według szacunków resortu zdrowia, do ostatniego wtorku klauzulę opt-out, która pozwala lekarzom pracować ponad 48 godzin tygodniowo, wypowiedziało prawie 4 tys. lekarzy. Zdaniem protestujących, takich wypowiedzeń jest około 5 tys.

źródło:
Zobacz więcej