Francja wróci do powszechnego obowiązku wojskowego

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w piątek przywrócenie powszechnego obowiązku wojskowego, zniesionego przed 20 laty(fot. REUTERS/Jean-Paul Pelissier)

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w piątek przywrócenie powszechnego obowiązku wojskowego, zniesionego przed 20 laty. W przemówieniu wygłoszonym w bazie marynarki wojennej w Tulonie zadeklarował też zwiększenie wydatków na obronność.

Francuskie MON kłamało na temat zaangażowania wojska w Iraku?

Francuskie lądowe jednostki specjalne działające na terytorium Iraku prawdopodobnie brały udział w toczących się tam walkach. Do tej pory francuski...

zobacz więcej

W ramach obowiązku wojskowego każdego roku 600 tys. kobiet i mężczyzn w wieku 18-21 lat odbywać będzie jednomiesięczną służbę, na co przeznaczony będzie osobny budżet. Sprawami organizacyjnymi poboru zajmie się kilka ministerstw.

Wprowadzenie tego obowiązku było jedną z obietnic złożonych przez Macrona w trakcie kampanii wyborczej.

Prezydent zapowiedział też zwiększanie w bieżącym roku wydatków obronnych o 1,8 mld euro, do 34,2 mld euro. Obiecał, że wydatki te wzrosną do roku 2025 do 2 proc. produktu krajowego brutto, w porównaniu z dzisiejszymi 1,8 proc. PKB. Dodatkowe pieniądze przeznaczone będą m.in. na modernizację strategicznych sił jądrowych i usprawnienie wywiadu wojskowego.

Prezydent mówił też o zacieśnianiu współpracy z innymi państwami Unii Europejskiej, zwłaszcza z Niemcami i Wielką Brytanią. Macron nazwał ten plan „wysiłkiem” o charakterze „bezprecedensowym”.

Noworoczne przemówienie prezydenta do sił zbrojnych to francuska tradycja. Dla Macrona, wybranego w maju 2017 roku, było to pierwsze takie wystąpienie. Wygłosił je na pokładzie desantowego okrętu szturmowego Dixmude, należącego do klasy Mistral.

Przemówieniu towarzyszyło duże zainteresowanie opinii publicznej, którą w lipcu zeszłego roku zaskoczyła nagła dymisja ówczesnego szefa sztabu generalnego, generała Pierre'a de Villiers. Powodem rezygnacji był jego spór z prezydentem w sprawie zmniejszenia budżetu wojskowego o 850 mln euro. Wydana jesienią 2017 roku książka byłego szefa sztabu, w której autor krytykuje prezydenta, okazała się sukcesem wydawniczym.

źródło:

Zobacz więcej