Pulsujący blaskiem obiekt. Polscy studenci odkrywcami gwiazdy

Gwiazda z ogromnymi plamami odkryta przez polskich miłośników astronomii (fot. urania.edu.pl)

Amerykańskie stowarzyszenie potwierdziło oficjalnie zgłoszenie nietypowego obiektu – poinformował portal astronomiczny „Urania – Postępy Astronomii”. Wyjątkowo jasną gwiazdę zmienną typu RS Canum Venaticorum (RS) odkryli Polacy.

Gwiazda pożarła swoje planety. Pasjonujące odkrycie na niebie

Nazywa się HIP 68468 i jest podobna do naszego Słońca. Odkryta właśnie gwiazda ma własny układ planetarny, ale jej skład chemiczny wskazuje, że...

zobacz więcej

Jak nas poinformował Adam Tużnik, redaktor portalu i student Astronomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, on sam oraz Gabriel Murawski – miłośnik astronomii studiujący na kierunku lekarsko-dentystycznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, odkryli obiekt, który otrzymał nazwę katalogową TYC 2836-1816-1 i znajduje się w gwiazdozbiorze Andromedy.

Za pomocą danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae) dostępnych w internecie, gwiazdę rozpoznano jako zmienną typu RS o dużych zmianach blasku. Zmiany wywołane są przez plamy – ciemne obszary na jej powierzchni, które na skutek ruchu obrotowego są na przemian widoczne i znikają. Takie obiekty stanowią jeden z najpowszechniejszych typów we Wszechświecie; należy do niego również Słońce – wyjaśniają autorzy informacji. Z powodu małych zmian blasku często pozostają jednak niezauważone.Gwiazda odkryta przez Polaków jest wyjątkowo jasna, a zmiany blasku w jej przypadku mogą być obserwowane przez amatorskie teleskopy. Jej zgłoszenie potwierdziło właśnie Amerykańskie Stowarzyszenie Obserwatorów Gwiazd Zmiennych – AAVSO.

AAVSO, jedną z największych organizacji astronomicznych na świecie, założono w 1911 roku w celu koordynowania obserwacji gwiazd zmiennych dokonanych głównie dla Harvard College Observatory. Jest to organizacja non-profit o charakterze naukowym i edukacyjnym, ma siedzibę w Cambridge w stanie Massachusetts. W jej programie uczestniczą entuzjaści astronomii z ponad 100 krajów oraz archiwum, w skład którego wchodzi około 35 milionów obserwacji zmiennych.

Dyrektorem AAVSO od 2005 roku jest zawodowy astronom dr Arne Henden. Od 1971 roku organizacja publikuje czasopismo, które jest indeksowane w profesjonalnych katalogach astronomicznych i prenumerowane przez biblioteki uniwersyteckie na całym świecie.

źródło:
Zobacz więcej