RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes TK apeluje do środowiska sędziowskiego o rozwagę

Prezes TK Julia Przyłębska (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)

– Nie dajcie się państwo manipulować i wciągać w rozgrywki polityczne – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska apelując o rozwagę do środowiska sędziowskiego.

Waldemar Żurek odwołany z funkcji rzecznika Sądu Okręgowego w Krakowie

Waldemar Żurek został odwołany z funkcji rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie - poinformowało Radio ZET News. Sędzia potwierdził tę...

zobacz więcej

W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, odnosząca się przede wszystkim do nowych zasad wyboru sędziów tego gremium.

KRS konsekwentnie krytykuje główne zapisy nowelizacji. „Rada przypomina, że przepisy przyznające Sejmowi RP kompetencję do wyboru sędziów w skład Rady zostały ocenione jako naruszające Konstytucję RP przez KRS, Rzecznika Praw Obywatelskich, organy prawniczych samorządów zawodowych, stowarzyszenia zrzeszające sędziów oraz licznych przedstawicieli polskiej nauki prawa” – głosiło podjęte w zeszłym tygodniu stanowisko Rady.

„Wierności ślubowaniu sędziowskiemu”


W związku z tym KRS zaapelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków KRS. Dodała, że żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, jeśli chce „dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu”. Stanowisko to popierają stowarzyszenia sędziowskie. Prezes TK Julia Przyłębska komentowała w telewizji wpolsce.pl m.in. ostatnie wypowiedzi rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa.

Waldemar Żurek ocenił w TVN24, że większość środowiska sędziowskiego zbojkotuje wybory do KRS; tego, jak określił, „niekonstytucyjnego organu”. – Udział w takim niekonstytucyjnym organie nie tylko w przyszłości będzie skutkować odpowiedzialnością prawną, ale jest - nie tylko według mnie - sprzeniewierzeniem się przysiędze sędziowskiej – stwierdził rzecznik KRS.

Żurek przypomniał, że kary dyscyplinarne dla sędziów, którzy się sprzeniewierzą zasadom prawa, są bardzo surowe i to nie tylko usunięcie z zawodu, ale czasem pozbawienie stanu spoczynku, czyli sędziowskiej emerytury.

Sejm zdecydował: 15 sędziów KRS mają wybierać posłowie

Sejm będzie wybierał 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami - przewiduje nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa...

zobacz więcej

„Wymuszanie na sędziach określonych decyzji”

– Jestem zdumiona, że na przykład pan sędzia Żurek takie publiczne groźby kieruje do sędziów – powiedziała prezes Przyłębska. Dodała, że w ten sposób „pokazuje, iż w jego planach, być może ludzi, z którymi jakoś współpracuje, czy jest związany, jest stworzenie takiego systemu prawnego, w którym będzie można ludzi karać za poglądy i nie za działalność sędziowską, tylko za podejmowanie pewnych działań związanych z administrowaniem”.

– Jestem zbulwersowana – podkreśliła Przyłębska. Jak oceniła, to, co w tej chwili się dzieje, to nawoływanie i wymuszanie na sędziach określonych decyzji. – Możemy oceniać i mieć inne zdanie, mówić, że nie podzielamy czyjegoś stanowiska, ale apelowanie publiczne poprzez formę szantażu kierowane przez urzędującego sędziego, to jest właśnie naruszenie zasady niezawisłości – powiedziała prezes TK. Jak dodała: zastanawiam się, czy Europa to widzi.

Apel sędzi Przyłębskiej

– Apeluję do wszystkich, którzy rzucają publicznie tak wielkie oskarżenia ad personam, którzy dokonują szantażu próbując wymusić na innych podejmowanie decyzji pod wpływem strachu, a nie pod wpływem wolności wyboru, to ja apeluję do nich, aby spojrzeli na siebie, na swoje życie, na swoje decyzje – powiedziała Przyłębska.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak odnosząc się do wypowiedzi rzecznika KRS mówił we wtorek, że oburza go taki komentarz. – Pokazuje to, że sędzia Żurek i środowisko, które reprezentuje, zaczyna tracić zdrowy rozsądek i posuwa się do rzeczy, które nie przystoją żadnemu sędziemu – podkreślał.

źródło:

Zobacz więcej