RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gangi białych kołnierzyków na celowniku

Działania przeciwko VAT-sterom stanowią znaczną część wszystkich operacji CBŚP (fot. Shutterstock/Impact Photography)
Działania przeciwko VAT-sterom stanowią znaczną część wszystkich operacji CBŚP (fot. Shutterstock/Impact Photography)

Połowa rozbitych w zeszłym roku grup przestępczych to tzw. białe kołnierzyki – zajmujący się głównie oszustwami VAT. Z danych CBŚP, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że na drugim miejscu są gangi narkotykowe.

Wyłudzali VAT przy obrocie paliwami. 270 mln zł strat

Zatrzymano kolejną osobę zamieszaną w wyłudzenia podatku VAT przy obrocie paliwami i luksusowymi autami. Zarzuty w tej sprawie usłyszało już ponad...

zobacz więcej

Nielegalne interesy narkotykowe i nadużycia gospodarcze – głównie na tym swoją aktywność koncentrują obecnie zorganizowane grupy przestępcze – wskazuje dziennik. Policja uważa, że tymi procederami zajmuje się niemal 75 proc. wszystkich gangów działających w kraju.

– Grupy ekonomiczne, w tym wyłudzające VAT, stanowiły połowę spośród wszystkich rozbitych w minionym roku – powiedziała rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz.

W 2017 r. w ramach spraw operacyjnych swoim zainteresowaniem CBŚP objęło 858 zorganizowanych grup przestępczych (o 16 mniej niż w roku poprzednim). Zdecydowana większość spośród wszystkich grup specjalizowała się w handlu, produkcji i przemycie narkotyków oraz w oszustwach gospodarczych.

W porównaniu z 2016, w zeszłym roku o 46 zwiększyła się liczba grup trudniących się narkobiznesem. – Coraz częściej rozbijamy grupy, które zajmują się nie tylko handlem narkotykami, ale również rozprowadzają dopalacze, a nawet podróbki leków – zaznacza Jurkiewicz.

źródło:
Zobacz więcej