Ruszył proces terrorystów odpowiedzialnych za zamach w Burgas

Kontrolowana eksplozja, dokonana w celu zrekonstuowania zamachu w Burgas (fot. REUTERS/Stoyan Nenov)

W Sofii rozpoczął się proces oskarżonych o udział w zamachu terrorystycznym na lotnisku w Burgas w 2012 r. Zginęło wówczas pięciu izraelskich turystów, bułgarski kierowca autobusu i zamachowiec. 37 osób zostało rannych. To pierwszy proces w sprawie samobójczego zamachu we współczesnej historii Bułgarii.

Samobójczy atak na bazar. Co najmniej kilkanaście ofiar śmiertelnych

12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w samobójczym zamachu w mieście Maiduguri w północno-wschodniej części Nigerii – powiadomiły władze. Nikt nie...

zobacz więcej

Oskarżeni to Hassan El-Hadj Hassan – obywatel Libanu i Kanady oraz Meliad Farah – obywatel Libanu i Australii. Obaj są sądzeni zaocznie, bo wciąż znajdują się na wolności. Poszukiwani są międzynarodowymi nakazami aresztowania.

Zarzuca im się, że pomagali sprawcy, którym był Mohamad Hassan El-Husseini. To on wysadził się w powietrze w pobliżu autobusu, który przewoził izraelskich turystów.

Obywatele Izraela, którzy są stronami tej sprawy i świadkami ataku terrorystycznego, nie pojawili się w sądzie. Kierowca taksówki Stojan Stojanow zeznał podczas rozprawy, że jego samochód stał 70 metrów obok autobusu i usłyszał dwa wybuchy w odstępie kilku sekund.

Jego kolega zeznał, że przeszedł obok zamachowca, ale nie zdawał sobie z tego sprawy. Inni świadkowie mówili o chaosie i paniece, który panował po eksplozji. Tłumaczyli, że wówczas każdy mógł łatwo wejść na parking przy lotnisku i na terminal.

Tego dnia terenu pilnowali dwaj policjanci, którzy pracowali na 12- godzinnej zmianie. Funkcjonariusze zeznali, że nie było możliwości, aby sprawdzić każdego, kto wchodził i wychodził z lotniska. Dodali, że nie widzieli zamachowca i nie zauważyli nic podejrzanego.

Prokurator Krasimir Trenczew powiedział dziennikarzom, że brak odpowiednich zabezpieczeń na lotnisku w tym czasie ułatwił działania zamachowcom.

Następna rozprawa odbędzie się 6 i 7 lutego. Będą na niej przesłuchiwani kolejni świadkowie.

źródło:
Zobacz więcej