Kowalski wkrótce może płacić kryptozłotym

Kurs dPLN ma być powiązany z kursem złotego (fot. pxhere)

Narodowa kryptowaluta – dPLN, stworzona pod egidą rządu, może zrewolucjonizować płatności i całą bankowość – ocenia „Puls Biznesu”. Nad projektem pracuje Polski Akcelerator Technologii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Cyberzłodzieje wpadli na kradzieży kryptowaluty

Cyberprzestępczość w Polsce wkroczyła w nową fazę. Mieszkaniec Gliwic jest oficjalnie pierwszym Polakiem, któremu wykradziono z wirtualnej giełdy...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że wśród kilkunastu projektów, nad którymi pracuje sztab ekspertów z dziedziny informatyki, prawa i finansów pod egidą PATB, jest Digital PLN (dPLN) – narodowa kryptowaluta.

– Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki – tłumaczy prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchaine oraz inicjator projektu dPLN.

Zdaniem eksperta, aby pozbawić zdecentralizowaną walutę ryzyka kursowego, wystarczy powiązać jej kurs na sztywno z polskim złotym. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że 100 zł będziemy mogli wymienić na 100 jednostek dPLN bądź na odwrót. Czy tak się stanie, zdecyduje rząd.

PATB stawia na bezpieczeństwo kryptowaluty, dlatego prace toczą się pod okiem prawników, którzy dbają, aby dPLN wpasował się w przestrzeń regulacyjną Polski oraz Unii Europejskiej. Będzie się to wiązało m.in. z koniecznością ujawnienia tożsamości posiadaczy.

źródło:
Zobacz więcej