Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii. „Ból i wstyd”

Papież Franciszek przebywa z szóstą pielgrzymką w Ameryce Płd. (fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO)

Papież Franciszek spotkał się w Chile z grupą ofiar pedofilii – poinformował rzecznik Watykanu Greg Burke. – Ojciec Święty płakał z nimi – ujawnił. Papież spotkał się również z więźniarkami, którym powiedział, że „nigdy nie jest za późno na zmianę”.

Papież w Chile: Naród tego kraju wie, co to znaczy podnosić się po upadkach

Papież Franciszek podczas mszy w stolicy Chile, Santiago, we wtorek mówił, że naród tego kraju dobrze wie, co to znaczy odbudowywać, zaczynać...

zobacz więcej

Watykański rzecznik wyjaśnił, że do spotkania z małą grupą ofiar księży pedofilów doszło w nuncjaturze apostolskiej w Santiago, gdzie Franciszek mieszka w czasie wizyty. Rozmowa miała ściśle prywatny charakter. Nie uczestniczył w niej nikt inny oprócz Franciszka i ofiar wykorzystywania – oświadczył Burke.

Następnie stwierdził, że osoby te opowiedziały papieżowi o swych cierpieniach. Franciszek „wysłuchał, modlił się i płakał wraz z nimi” – dodał rzecznik.

Ból i wstyd

Spotkanie miało miejsce w dniu, gdy papież dwukrotnie wypowiedział się publicznie na temat skandalu pedofilii, który dotknął także Kościół w Chile. Rano w przemówieniu do władz kraju w Pałacu Prezydenckim Franciszek oświadczył: „Nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła”.

– Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło – podkreślił.

Następnie podczas spotkania z duchowieństwem w katedrze w Santiago: zapewnił: „Znam ból wywołany przez nadużycia dokonane na nieletnich i śledzę uważnie to, jak wiele robi się dla przezwyciężenia tego poważnego i bolesnego zła”. – Jest to ból z powodu szkód i cierpienia ofiar oraz ich rodzin, które zobaczyły, że zdradzono ich zaufanie, pokładane w sługach Kościoła – przyznał.

„Zjednoczeni w nadziei”. Franciszek rozpoczął trudną pielgrzymkę

Pod hasłem „Pokój mój daję wam” rozpoczęła się 22. podróż apostolska papieża Franciszka do Chile.

zobacz więcej

– To ból z powodu cierpienia wspólnot kościelnych, a także wasz ból, bracia, którzy oprócz wyczerpania z powodu swego oddania przeżyliście szkody spowodowane podejrzeniami i zwątpieniami, które w niektórych lub w wielu z was mogły zasiać wątpliwości, lęk i nieufność – wskazał.

Wysoka cena

Franciszek zaznaczył także: „Wiem, że czasami doświadczaliście zniewag w metrze lub idąc ulicą; za to, że idzie się ubranym »po księżowsku« w wielu wypadkach płaci się wysoką cenę”.

We wtorek papież spotkał się również z więźniarkami w kobiecego zakładu karnego w Santiago de Chile. Zachęcał je do walki ze stereotypami, mówiącymi, że nie można się zmienić lub że nie warto tego robić. Przyznał, że choć „jest bardzo ciężko, boleśnie”, nie oznacza to „utraty nadziei, nie oznacza pozbycia się marzeń”. – Bycie pozbawionym wolności to nie to samo, co bycie pozbawionym godności – zaznaczył.

– Każdy wysiłek, podejmowany w imię walki o lepsze jutro – chociaż wielokrotnie może się wydawać, że wpada w studnię bez dna – zawsze przyniesie owoce i zostanie wam wynagrodzony – powiedział Ojciec Święty.

To dwudziesta druga podróż zagraniczna Franciszka i szósta podróż do Ameryki Łacińskiej. Po wizycie w Chile, w dniach 18-22 stycznia papież odwiedzi Peru.

źródło:
Zobacz więcej