RAPORT

Wojna na Ukrainie

Odra w zakładach mięsnych w Morlinach. Zachorowało sześciu pracowników

Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, zaszczepionych zostanie około 700 pracowników (fot. Shutterstock/Image Source Trading Ltd)
Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, zaszczepionych zostanie około 700 pracowników (fot. Shutterstock/Image Source Trading Ltd)

Sześć osób pracujących w zakładach mięsnych w Morlinach koło Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie) zachorowało na odrę. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, zaszczepionych zostanie około 700 pracowników. Specjaliści uspokajają, że żywność jest bezpieczna.

Szwedzi zmagają się z odrą. Zarażonych może być kilkaset osób

Siedem osób w Goeteborgu zostało hospitalizowanych z powodu zarażenia odrą. Podejrzewa się, że wirusem mogło zarazić nawet kilkaset osób.

zobacz więcej

Jak podał PAP we wtorek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostródzie Zdzisław Sokołowski, do szpitala w Ostródzie trafiło pięć osób z objawami odry. U czterech potwierdzono wystąpienie choroby, jedna czeka na ostateczne wyniki. Jeszcze jedna osoba przechorowała odrę tydzień wcześniej.

Sokołowski potwierdził, że osoby, które zachorowały, pochodzą z zagranicy; według zachodnich mediów chodzi o Ukraińców.

– Od lat nie mieliśmy w powiecie ostródzkim przypadku zachorowania na odrę, a obecnie, gdy aż pięć osób trafiło do szpitala z objawami odry, traktujemy to zdarzenie jako nadzwyczajne – dodał Sokołowski.

Akcja szczepień

W ramach akcji profilaktycznej około 700 osób pracowników zakładów mięsnych w Morlinach zostanie zaszczepionych przeciw odrze. Chodzi o to, by kolejne osoby, które mogły mieć styczność z chorymi, nie przeniosły wirusa odry do swych domów i rodzin.

– Do szczepień kwalifikujemy osoby, które mogły mieć kontakt z chorymi. Każda osoba jest weryfikowana i kwalifikowana do szczepień. Punkt szczepień został uruchomiony na terenie zakładu. Po zaszczepieniu pracownicy wracają do pracy – powiedział inspektor. Uspokoił jednocześnie, że wirus odry przenosi się z chorego człowieka na człowieka nieszczepionego, podatnego na chorobę albo takiego, który mimo szczepień się nie uodpornił. Zapewnił, że żywność, w tym przypadku produkty wytwarzane w zakładach mięsnych, są bezpieczne.

Specjaliści przypominają, że szczepienie przeciw odrze znajduje się w kalendarzu szczepień dzieci i jest obowiązkowe. Choroba, której przebieg jest trudny – z wysoką gorączką, wysypką, zapaleniem spojówek – może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej