RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Patrioty już znacznie tańsze. Obecna cena to niecałe 7 mld zł

Według "DGP" informację o cenie strona amerykańska przekazała Polakom kilka dni temu (fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon)
Według "DGP" informację o cenie strona amerykańska przekazała Polakom kilka dni temu (fot. REUTERS/Kim Kyung-Hoon)

Najnowsze

Popularne

Najnowsza cena, jaką proponują Amerykanie za pierwszą fazę kontraktu na dostawę tarczy przeciwrakietowej „Wisła”, to mniej niż 7 mld złotych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szef MON: Cena za Patrioty będzie w granicach, o których mówiliśmy od początku

– Rząd USA wskazał górny pułap tego, za jaką sumę Polska może kupić system antyrakietowy Patriot. Nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi jego...

zobacz więcej

Według dziennika informację o cenie strona amerykańska przekazała Polakom kilka dni temu, w dokumencie będącym efektem spotkania, do którego doszło w połowie grudnia. W rozmowach w USA brali udział przedstawiciele MON, amerykańskiego Departamentu Stanu i koncernów zbrojeniowych.

Jeszcze dwa miesiące temu przedstawiciele z Defence Security Assistance Agency jako maksymalną kwotę pierwszej fazy kontraktu wskazywali 10,5 mld dol. Był to jednak dopiero wstęp do negocjacji. W czasie grudniowych rozmów udało się obniżyć m.in. cenę za ryzyko związane z dostawą.

Według „DGP” „optymistyczne założenia negocjacyjne są takie, że ostateczna kwota będzie znacznie niższa niż te niecałe 7 mld zł, o których mówią teraz Amerykanie. Tyle ma kosztować dostawa m.in. dwóch baterii systemu Patriot z systemem dowodzenia IBCS oraz 208 pocisków PAC-3.

Umowa będzie międzyrządowa, mają ją podpisać przedstawiciele administracji USA i polskiego resortu obrony. O ile nie dojdzie do opóźnień wynikających ze zmiany na stanowisku szefa polskiego MON, do jej podpisania może dojść jeszcze w tym kwartale.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej