RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znaleziono gigantyczny diament. Jest wart fortunę

Diament jest wart około 40 mln dolarów (fot. Gem Diamonds)
Diament jest wart około 40 mln dolarów (fot. Gem Diamonds)

Aż 910 karatów waży diament znaleziony w kopalni Letseng w Lesoto. To piąty największy bezbarwny diament wysokiej jakości, jaki kiedykolwiek znaleziono.

Pastor znalazł olbrzymi diament. Cenne odkrycie w Sierra Leone

Ponad 709 karatów ma surowy diament, który odkrył pastor Emmanuel Momoh z dystryktu Kono w Sierra Leone. Eksperci szacują, że to jeden z...

zobacz więcej

O odkryciu poinformowała firma Gem Diamonds, do której należy 70 proc. udziałów w kopalni Letseng. Część udziałów ma rząd Lesoto.

– Od czasu gdy w 2006 r. firma Gem Diamonds nabyła kopalnię Letseng, wydobyto tam jedne z najpiękniejszych kamieni na świeci, w tym 603-karatowy Lesotho Promise. Obecnie znaleziony diament o wyjątkowo wysokiej jakości jest największym kamieniem, znalezionym w tej kopalni – oświadczył Clifford Elphick, dyrektor wykonawczy Gem Diamonds.

Wyjątkowy kamień czeka na nazwę. Zdaniem ekspertów surowy bezbarwny kamień, o ile nie ma w nim większych inkluzji, może zostać sprzedany za ok. 40 mln dolarów. Znaleziony w 2015 r. ważący 1109 karatów diament Lesedi la Rona został sprzedany za 53 mln dolarów.

Dzięki znalezisku wartość akcji Gem Diamonds z miejsca podskoczyła o 15 proc., a jej rynkowa kapitalizacja zwiększyła się do około 180 mln dolarów. W ostatnich latach sytuacja finansowa firmy się pogarszała, gdyż w jej kopalniach długo nie udawało się znaleźć dużych diamentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej