RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znaleziono gigantyczny diament. Jest wart fortunę

Diament jest wart około 40 mln dolarów (fot. Gem Diamonds)

Aż 910 karatów waży diament znaleziony w kopalni Letseng w Lesoto. To piąty największy bezbarwny diament wysokiej jakości, jaki kiedykolwiek znaleziono.

Pastor znalazł olbrzymi diament. Cenne odkrycie w Sierra Leone

Ponad 709 karatów ma surowy diament, który odkrył pastor Emmanuel Momoh z dystryktu Kono w Sierra Leone. Eksperci szacują, że to jeden z...

zobacz więcej

O odkryciu poinformowała firma Gem Diamonds, do której należy 70 proc. udziałów w kopalni Letseng. Część udziałów ma rząd Lesoto.

– Od czasu gdy w 2006 r. firma Gem Diamonds nabyła kopalnię Letseng, wydobyto tam jedne z najpiękniejszych kamieni na świeci, w tym 603-karatowy Lesotho Promise. Obecnie znaleziony diament o wyjątkowo wysokiej jakości jest największym kamieniem, znalezionym w tej kopalni – oświadczył Clifford Elphick, dyrektor wykonawczy Gem Diamonds.

Wyjątkowy kamień czeka na nazwę. Zdaniem ekspertów surowy bezbarwny kamień, o ile nie ma w nim większych inkluzji, może zostać sprzedany za ok. 40 mln dolarów. Znaleziony w 2015 r. ważący 1109 karatów diament Lesedi la Rona został sprzedany za 53 mln dolarów.

Dzięki znalezisku wartość akcji Gem Diamonds z miejsca podskoczyła o 15 proc., a jej rynkowa kapitalizacja zwiększyła się do około 180 mln dolarów. W ostatnich latach sytuacja finansowa firmy się pogarszała, gdyż w jej kopalniach długo nie udawało się znaleźć dużych diamentów.

źródło:
Zobacz więcej