„Zjednoczeni w nadziei”. Franciszek rozpoczął trudną pielgrzymkę

Pod hasłem „Pokój mój daję wam” będącym cytatem Jezusa rozpoczęła się 22. podróż apostolska papieża Franciszka do Chile. Ze sporym wyprzedzeniem samolot linii Alitalia z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował w poniedziałek o godz. 19.20 czasu lokalnego (23.20 czasu polskiego) na lotnisku w Santiago de Chile. Kolejnym krajem, który odwiedzi Franciszek będzie Peru.

Franciszek: Naprawdę się boję. Wystarczy incydent, by rozpętać wojnę nuklearną

Papież Franciszek obawia się wojny nuklearnej. W rozmowie z dziennikarzami ostrzegał, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

zobacz więcej

Po wylądowaniu na pokład papieskiego samolotu wszedł nuncjusz apostolski, abp Ivo Scapolo wraz z szefem protokołu dyplomatycznego chilijskiego MSZ. Ojca Świętego powitała kończąca swoją kadencję prezydent Chile, pani Michelle Bachelet, a także arcybiskup stolicy kard. Ricardo Ezzati Andrello SDB i przewodniczący episkopatu, Santiago Jaime Silva Retamales.

Ceremonia oficjalna nie przewidywała przemówień. Natomiast Franciszek kilkakrotnie odbiegł od protokołu, i witał się z obecnymi, w tym wolontariuszami. Z lotniska Ojciec Święty udał się samochodem zamkniętym do nuncjatury apostolskiej. Po drodze nawiedził grób zmarłego w 1982 roku bpa Enrique Alvear Urrutia.

Mottem trzydniowej wizyty w Chile są słowa Jezusa „Pokój mój daję wam”. Franciszek spotka się między innymi z przedstawicielami rdzennych Indian Mapuczami, którzy domagają się odszkodowań za zagrabione im terytoria. Będzie także rozmawiał z ofiarami prześladowań w czasach dyktatury Augusto Pinocheta.

W czwartek po południu papież przybędzie do Limy. Pielgrzymka do Peru odbywa się pod hasłem „Zjednoczeni w nadziei”. W czasie swojej piątej wizyty w Ameryce Południowej Franciszek odwiedzi sześć miast, wygłosi ponad 20 przemówień i homilii.

Podpalają kościoły, grożą papieżowi. „Kolejne bomby spadną na twoją sutannę!”

W Chile, przed przyjazdem papieża Franciszka do tego kraju, doszło do serii ataków na kościoły katolickie.

zobacz więcej

Śladami św. Jana Pawła II

Ostatnim papieżem, który odwiedził Chile i Peru był św. Jan Paweł II w 1987 i 1988 roku.

Jednym z wyzwań pielgrzymki papieża Franciszka będzie spotkanie w Chile z problemami rdzennego ludu Mapucza, który jest od 200 lat prześladowany i dyskryminowany przez państwo. Część społeczności Mapucza, liczącej 600 tys. wiernych to chrześcijanie, ale jest też wielu przedstawicieli radykalnej grupy, oskarżającej Kościół katolicki o prześladowania w przeszłości. Z tego powodu, ekstremiści przez ostatni rok podpalili kilkanaście kościołów.

Ważnym celem pielgrzymki do Chile jest odbudowa autorytetu Kościoła katolickiego, który przeżywa kryzys spowodowany doniesieniami o nadużyciach popełnianych przez hierarchów oraz podziałami ideologicznymi – część duchownych popiera skrajnie lewicowe idee Teologii Wyzwolenia.

Według sondaży, około 36 proc. mieszkańców Chile deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, formalnie jest tam około 60 proc. katolików, ale odsetek wiernych w tym kraju spada - 25 lat temu katolicyzm deklarowało ponad 76 proc. społeczeństwa.

„Idźcie, zapalcie wszystko”. Urodzinowy prezent papieża Franciszka

Choć w 2014 roku przestrzegał świat, że „jego pontyfikat będzie krótki i nie potrwa dłużej niż dwa, trzy lata”, papież Franciszek ma się dobrze i...

zobacz więcej

Przymiarki do synodu

W Peru jednym z najważniejszych wydarzeń będzie spotkanie Franciszka z przedstawicielami Indian amazońskich. Ma ono być wstępem do ogłoszonego przez papieża na 2019 roku Synodu Panamazońskiego – spotkania zamieszkujących Amazonię ludów z Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii i Brazylii. Ważnym elementem duchowości Peruwiańczyków jest kult świętych i męczenników za wiarę. Wśród nich jest dwóch polskich misjonarzy – Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, którzy w 1991 roku, wraz z włoskim księdzem Sandro Dordim zostali zabici przez partyzantów Świetlistego Szlaku.

W Peru ponad 80 procent mieszkańców deklaruje katolicyzm, ale kraj boryka się z brakiem księży i misjonarzy – co także ma być jednym z wyzwań papieskiej pielgrzymki.

Przed pielgrzymką papież Franciszek skierował do mieszkańców Chile i Peru przesłanie za pośrednictwem Radia Watykańskiego. – Pragnę się z wami spotkać, patrzeć wam w oczy, zobaczyć wasze oblicza i móc wraz z wami wszystkimi doświadczyć bliskości Boga, Jego czułości i miłosierdzia, które nas ogarnia i pociesza. Znam historię waszych krajów, utkaną z zaangażowania, i poświęceń. Wraz z wami pragnę podziękować Bogu za wiarę oraz miłość do Boga i najbardziej potrzebujących braci – powiedział Ojciec Święty.

źródło:
Zobacz więcej