RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Pawłowicz do kardynała Nycza: Proszę nas proislamsko nie agitować

Posłanka Krystyna Pawłowicz napisała list otwarty do kardynała Kazimierza Nycza (fot. PAP/Paweł Supernak)

„Proszę nas, Księże Kardynale, proislamsko nie agitować i nie zawstydzać »nieprzyjmowaniem uchodźców«, czytaj: Chrystusa.” – napisała w liście skierowanym do metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza posłanka Prawa i Sprawiedliwości prof. Krystyna Pawłowicz. List posłanki jest reakcją na homilię, którą metropolita warszawski wygłosił w minioną niedzielę na mszy św. z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

„Mamy do czynienia ze sfrustrowanymi przegranymi”. Imigranci przyczyną wzrostu przestępczości w Niemczech

Imigranci ponoszą w znacznej mierze odpowiedzialność za wzrost przestępczości w minionych trzech latach w Dolnej Saksonii – wynika z raportu...

zobacz więcej

„Księże Kardynale, proszę się nie gniewać, ale na żądanie naszych Wyborców i w swoim imieniu to powiem: Proszę nie stosować wobec Polaków uporczywej moralnej przemocy przy użyciu takiej interpretacji zasad naszej wiary, byśmy wbrew jasnemu nakazowi obrony Krzyża, wbrew naszej instynktownej niezgodzie i uzasadnionemu strachowi o nasze życie i bezpieczeństwo – sprowadzali do chrześcijańskiego kraju broniącego się właśnie przed lewacką agresją kulturową – migrantów i uchodźców z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu i »integrowali się« z nimi, skoro pierwszym religijnym celem tych »gości« jest nawracanie innowierców na islam, często przez zastraszanie i terror.” – zaczyna swój list posłanka PiS.

„Chrystus zostawił nam nakaz obrony wiary, Chrystus nie nauczał islamu, Chrystus nie był muzułmaninem, ani »uchodźcą« czy »migrantem« w obecnym groźnym i odpychającym znaczeniu i we wrogim dla chrześcijaństwa obecnym kontekście historycznym. Zrównanie Chrystusa z obecnym uchodźcą islamskim, migrantem terroryzującym goszczące go miejsce jest – myślę – nadużyciem wobec naszej wiary i wobec nas” – zauważa prof. Pawłowicz odwołując się do słów papieża Franciszka, które w homilii przytoczył kardynał.

„Proszę nas, Księże Kardynale, proislamsko nie agitować i nie zawstydzać »nieprzyjmowaniem uchodźców«, czytaj: Chrystusa” – apeluje w liście Pawłowicz.

Posłanka Pawłowicz następnie przypomniała metropolicie warszawskiemu o wielkim wysiłku humanitarnym, który ponoszą Polacy, czy to wysyłając pomoc bezpośrednio w miejsce, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, czy też przyjmując uchodźców.

„Polacy są tym narodem, który ofiarom różnych wojen, proporcjonalnie do swych możliwości, pomaga najwięcej. Mamy w Polsce już kilka milionów uchodźców z krajów sąsiednich i dalekich. Mamy ministra, który w zgodzie z wolą Polaków organizuje pomoc polską na miejscu i w krajach sąsiednich, bez potrzeby sprowadzania poszkodowanych do Polski i integrowania z się nimi pod przymusem i w strachu.” – stwierdziła Pawłowicz.

Francja zmniejszy napływ imigrantów

Stworzenie nowych miejsc pracy dla uchodźców i ograniczenie napływu imigrantów przewiduje projekt nowej ustawy imigracyjnej we Francji. Zmiany...

zobacz więcej

„Mam nadzieję, że Ksiądz Kardynał nie będzie się gniewał na mnie za powyższy pogląd przedstawiony w imieniu i w interesie – jak pokazują badania – większości Polaków. Dziś bronimy Polskę przed naporem bezbożnych nurtów lewackich i będziemy bronić przed antychrześcijańską agresją islamu, która teraz dokonuje się w Europie, i którą wszyscy przecież ze zgrozą obserwujemy. Proszę nam w tym pomóc i w tym właśnie błogosławić.” – kończy swój list posłanka PiS.

Msza pod przewodnictwem kard. Nycza sprawowana była według specjalnego formularza modlitwy „za uchodźców i wygnańców” dostępnego w mszale rzymskim, w którym padają m.in. słowa: „Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swej pomocy. Wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serca czułe na potrzeby ubogich i przybyszów”. Podobne msze celebrowane były w niedzielę w całej Polsce.

"Papież Franciszek (...) każdemu z nas przypomina, że spotkanie z migrantem, spotkanie z uchodźcą jest dla każdego chrześcijanina okazją do spotkania z Chrystusem. To wcale nie są tylko wielkie słowa (...); one wynikają z istoty Ewangelii" – podkreślił w homilii kard. Nycz.

„Papież mówi w swoim orędziu, że naszym zadaniem i także zadaniem Kościoła jest przyjmować uchodźców, chronić ich przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które im grożą, ale także promować ich w tym środowisku, w którym się znaleźli, szukając lepszego życia, czy uciekając przed niebezpieczeństwem śmierci, prześladowań. Wreszcie uczestniczyć w procesie integracji tych ludzi" – zaznaczył kardynał.

źródło:
Zobacz więcej