„Bóg stworzył nas równymi”. Dziś święto Martina Luthera Kinga

Donald Trump podpisał z okazji święta specjalną deklarację (fot. PAP/ EPA/JIM LO SCALZO)

Amerykanie obchodzą dziś święto Martina Luthera Kinga. Z tej okazji w Stanach Zjednoczonych odbywają się marsze przeciwko dyskryminacji, organizowane są czyny społeczne, akademie i koncerty.

Córka Martina Luthera Kinga skrytykowała Trumpa. Ten uczcił pamięć jej ojca

Podczas odbywających się w poniedziałek w Atlancie obchodów dnia Martina Luthera Kinga jego córka ostro skrytykowała amerykańskiego prezydenta...

zobacz więcej

Prezydent Donald Trump podpisał specjalną deklarację, w której odwołał się do wyznawanych przez Kinga wartości: równości, wolności, sprawiedliwości i pokoju.

„Dziś oddajemy hołd doktorowi Kingowi za walkę o oczywistą prawdę, bliską wszystkim Amerykanom, że niezależnie od koloru skóry czy miejsca urodzenia Bóg stworzył nas równymi” – oświadczył prezydent Donald Trump, podpisując dokument.

Dzień Martina Luthera Kinga jest w USA świętem federalnym. Obchodzony jest w każdy trzeci poniedziałek stycznia. Tego dnia zamknięte są urzędy państwowe i stanowe, szkoły i uczelnie. Dzień wolny daje swoim pracownikom jedna trzecia amerykańskich pracodawców.

Zastrzelony przez zamachowca

Martin Luther King był pastorem baptystów i działaczem społecznym. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku stał na czele ruchu na rzecz zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. W 1964 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

W kwietniu 1968 roku, gdy miał 39 lat, został zastrzelony na balkonie motelu w Memphis. W tym roku Amerykanie będą obchodzić 50. rocznicę jego śmierci.

źródło:
Zobacz więcej