Statek towarowy otrzyma imię „Szarych Szeregów”. Chrzest w Antwerpii

Statek „Szare Szeregi” ma niemal 40 tysięcy ton ładowności, przewozi towary już od roku i choć pływa pod obcą banderą, ma polską załogę (fot. MGMiŻŚ)

Polski statek towarowy otrzyma dzisiaj w belgijskim porcie w Antwerpii imię „Szarych Szeregów”. W uroczystości chrztu jednostki, której armatorem jest Polska Żegluga Morska, wezmą udział między innymi przedstawiciele rządu oraz harcerze.

W Chinach zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

„Szare Szeregi” to kolejna jednostka z programu inwestycyjnego armatora, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln dol. Nowy...

zobacz więcej

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski wyjaśnia, że nadanie imienia „Szarych Szeregów” statkowi to swoisty hołd dla polskich harcerzy z okresu II wojny światowej. W ten sposób – jak podkreśla wiceminister – Polska i polski rząd chcą uczcić harcerzy, którzy w godzinie próby dali pokaz swojego bohaterstwa i oddania Ojczyźnie. Wiceminister Witkowski dodaje, że trudno o lepszy obiekt jak statek, który pływa po całym świecie, by pokazywać chlubne polskie tradycje.

Jednostka, która otrzyma imię „Szarych Szeregów”, ma niemal 40 tysięcy ton ładowności i jest statkiem zbudowanym do transportowania dużych ładunków.

Naczelnik Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Robert Kowalski mówi, że to ważne uhonorowanie harcerzy Szarych Szeregów. – To symboliczny gest – podkreśla harcmistrz, który pokazuje, że „tradycja Szarych Szeregów, to, co robili harcerze, ich postawa służby w czasie II wojny światowej jest ciągle ważna, jest to też bardzo ważny gest docenienia obecnej służby harcerzy”.

Matką chrzestną statku, który otrzyma imię „Szarych Szeregów”, będzie Hanna Wenda–Uszyńska, wnuczka Tadeusza Wendy, inżyniera, głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia.

źródło:
Zobacz więcej