Dla kogo niższy podatek dochodowy? Będą zmiany

Graficy komputerowi i wynalazcy wciąż będą korzystali z niższego PIT-u (fot. Shutterstock/Piotr Adamowicz)

Przepisy podatkowe dotyczące twórców zostaną poprawione, by wyjaśnić, komu się należą preferencje. O takich planach Ministerstwa Finansów dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Skorzystają twórcy. Kompleksowe zmiany w podatkach

Podniesienie limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców, a także wprowadzanie opodatkowania nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10...

zobacz więcej

Chodzi o przepisy, które umożliwią stosowanie 50–procentowych kosztów uzyskania przychodu, a więc płacenie realnie niższego o połowę podatku dochodowego. Wprowadzone od 1 stycznia ograniczenia miały ukrócić dotychczasowe nadużycia. Dotąd nagminną praktyką było tworzenie fikcyjnych „dzieł” o zarządzaniu przez członków zarządów spółek. Nie przysparzało to im lepszego zarządzania, ale pozwalało w majestacie prawa redukować ich wysokie apanaże – czytamy w artykule.

Jednak brzmienie nowego prawa jest tak niejasne, że przedstawiciele wielu autentycznie twórczych zawodów, które dotychczas korzystały z tej preferencji, mogą zostać jej pozbawieni. Pod znakiem zapytania stanęło traktowanie np. tłumaczy, wynalazców czy nawet montażystów filmów z wesela i chrzcin – podkreśla dziennik.

Jak poinformował „Rzeczpospolitą” Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów, resort chce poprawić te przepisy i już pracuje nad stosownym projektem ustawy. Pojawiają się też wyjaśnienia co do tego, jak należy rozumieć pojęcie „twórcy” uprawniające do podatkowej preferencji. Mają z nich korzystać m.in. graficy komputerowi i inżynierowie tworzący projekty techniczne – informuje „Rzeczpospolita”.

źródło:

Zobacz więcej