Transseksualistka skazana za szpiegostwo będzie ubiegać się o wybór do Senatu

Chelsea Manning będzie ubiegać się o wybór do Senatu (fot. Bryan Bedder/Getty Images for OUT Magazine)

Transseksualistka Chelsea Manning, która jeszcze jako mężczyzna Bradley Manning, żołnierz US Army, została skazana na długoletnie więzienie za przekazanie poufnych dokumentów portalowi Wikileaks, zapowiedziała w sobotę, że będzie ubiegać się o wybór do Senatu ze stanu Maryland.

Wykradła ściśle tajne informacje wywiadu. Chelsea Manning na wolności

Skazana na 35 lat więzienia Chelsea Manning wyszła na wolność. Amerykanka odsiadywała wyrok za współudział w przekazaniu tajnych dokumentów...

zobacz więcej

30-letnia Manning została skazana na 35 lat więzienia w 2013 r. po uznaniu jej winną 20 zarzutów, w tym szpiegostwa. Jednak ówczesny prezydent USA Barack Obama skrócił jej wyrok i w rezultacie Manning wyszła na wolność w maju ub.r.

Osiedliła się następnie w stanie Maryland skąd zamierza ubiegać się o urząd senatora z ramienia Partii Demokratycznej. Jej kontrkandydatem do nominacji będzie długoletni senator demokratyczny z tego stanu, 74-letni Ben Cardin.

Bradley Manning twierdzi, że jest kobietą

Bradley Manning, skazany przez sąd wojskowy na 35 lat więzienia za przekazanie portalowi WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów USA, twierdzi,...

zobacz więcej

700 tys. dokumentów dla Wikileaks

Manning została aresztowana w 2010 r. w Iraku i oskarżona o przekazanie ponad 700 tys. poufnych dokumentów, nagrań wideo i depesz dyplomatycznych demaskatorskiemu portalowi internetowemu Wikileaks.

Utrzymywała wówczas, że postanowiła ujawnić dokumenty, aby zainicjować w ten sposób debatę o amerykańskiej polityce zagranicznej. Jednak wojskowy wymiar sprawiedliwości stwierdził, że opublikowanie tych materiałów naraziło życie wielu osób, w tym agentów wywiadu i dyplomatów USA.

Podczas śledztwa, procesu i odbywania kary Manning (jeszcze jako mężczyzna) miała być traktowana w sposób niehumanitarny, m. in. poprzez pozbawianie snu.

Obama określił wyrok jaki otrzymała Manning jako „nieproporcjonalny”, ale obecny prezydent Donald Trump określił ją jako „niewdzięczną zdrajczynię, która nigdy nie powinna być wypuszczona z więzienia”.

Po wyjściu z więzienia Manning była aktywna w mediach społecznościowych, w których poruszała takie tematy jak transparentność rządu, wolność słowa i prawa transseksualistów.

źródło:

Zobacz więcej