Swastyką w wielokulturowość. Wandale znów pomazali białostocki mural

Zamazano wizerunek menory (fot. tt?Radio Białystok)

Policja szuka osób, które namalowały swastykę na białostockim muralu promującym wielokulturowość. Mural w centrum miasta powstał w ramach projektu antydyskryminacyjnego.

Skandaliczna modyfikacja muralu ze słowami Jana Pawła II

„Żyd jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej” – w taki sposób nieznani sprawcy w Białymstoku zmodyfikowali cytat ze słów papieża...

zobacz więcej

Mural zatytułowany „Utkany wielokulturowością” powstał na ścianie jednego z budynków przy al. Piłsudskiego w 2015 roku, w ramach antydyskryminacyjnego programu „Różnorodność – podaj dalej!”, prowadzonego przez Stowarzyszenie 9dwunastych.

Kompozycja nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami. Wśród nich jest menora – właśnie wizerunek świecznika został zamalowany swastyką.

O sprawie zrobiło się głośno w sobotę w mediach społecznościowych; wtedy też jeden z użytkowników zgłosił sprawę na policję.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa potwierdził, że na miejsce pojechał patrol. Nie wiadomo, kto namalował swastykę i jak dawno.

Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, straż miejska ustali, kto jest administratorem budynku. Dodała, że po zabezpieczeniu przez policję próbek farby, to właśnie administrator będzie zobowiązany usunąć swastykę.

Na początku ubiegłego roku, w niedalekim sąsiedztwie, na tej samej ulicy, ktoś zdewastował inny mural, gdzie widnieje cytat ze słów papieża Jana Pawła II: „Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej”. Nieznany sprawca na słowie „rasizm” napisał słowo „Żyd”. Miasto naprawiło szkodę i przywróciło sens słów papieża.

źródło:

Zobacz więcej