Prof. Przyłębski prostuje zapowiedź niemieckiego radia w sprawie reparacji

Ambasador stanowczo zaprzeczył, że jak podała niemiecka rozgłośnia, Polska zamierza skarżyć Niemcy w amerykańskich sądach. (fot. berlin.msz.gov.pl)

– Na pytanie dziennikarki, gdzie można by tego (reparacji przyp. red.) dochodzić powiedziałem, że mówi się m.in. o amerykańskich sądach, ale nie wiem czy byłoby to skuteczne – stwierdził w rozmowie z portalem wPolityce.pl ambasador Przyłębski, prostując w ten sposób informacje niemieckiego radia.

Polska nie zamierza skarżyć Niemiec w Stanach Zjednoczonych. Ambasada RP prostuje fake newsa

Ambasador Andrzej Przyłębski w żadnym razie nie stwierdził, że rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach – podała w sobotę...

zobacz więcej

O tym, że „Polska rozważa zaskarżenie Niemiec w sądach amerykańskich ws. roszczeń” z okresu II wojny światowej, rozgłośnia Deutschlandfunk napisała w zapowiedzi wywiadu z polskim ambasadorem.

Podano też, że „w archiwach obecnie zbierane są materiały, które udokumentują rozmiar spustoszenia, jakie nazistowskie Niemcy spowodowały w Polsce podczas II wojny światowej”. Ambasador stanowczo zaprzeczył, że jak podała niemiecka rozgłośnia, Polska zamierza skarżyć Niemcy w amerykańskich sądach.

Stwierdził jednocześnie, że kwestie reparacji uważa za zasadną ale określeniem sposobu w jaki Polska będzie chciała je egzekwować zajmie się zespół parlamentarny posła Mularczyka. Powiedział też, że widzi „możliwość porozumienia politycznego między rządami obu krajów.”

Wcześniej polska ambasada w Berlinie wydała oświadczenie, w którym dementuje informacje płynące z niemieckiej rozgłośni.

„Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z ambasadorem RP w Republice Federalnej Niemiec, prof. Andrzejem Przyłębskim, która przed emisją została przekazana do innych redakcji, dokonała niedopuszczalnej nadinterpretacji wypowiedzi ambasadora, co spowodowało całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący roszczeń z okresu II wojny światowej” – napisano w oświadczeniu.

źródło:
Zobacz więcej