RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wandale zaatakowali kościoły w Chile

Sprawcy próbowali spalić cztery świątynie  (fot. PAP/EPA/MARIO RUIZ)
Sprawcy próbowali spalić cztery świątynie (fot. PAP/EPA/MARIO RUIZ)

Na trzy dni przed wizytą papieża Franciszka w Chile, w Santiago doszło w piątek do gwałtownych zamieszek i protestów przeciw temu wydarzeniu. Protestowano przede wszystkim przeciwko zbyt wysokim, według manifestantów, wydatkom związanym z wizytą.

Rdzenni mieszkańcy niszczą kościoły w Chile

Aż trzynaście kościołów i kaplic należących do Kościoła katolickiego zniszczyli wandale w południowej części Chile w ciągu ostatnich dwóch lat....

zobacz więcej

Siedzibę watykańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, które będzie rezydencją Ojca Świętego przez cały czas jego pobytu w tym kraju, okupowała grupa członków stowarzyszenia Andha Chile, kierowanego przez byłą kandydatkę na urząd prezydencki Roxanę Mirandę. Organizacja ta ma charakter populistyczny, a znaczną część jej członków stanowią bezrobotni i bezdomni. Za ich działaniami stoją problemy nie polityczne czy religijne, ale finansowe.

„Tu, w Chile, panuje bieda, pedofilia, zabójstwa i nikt nic nie ma, ale wydaje się miliony na osobistość religijną” – napisała Miranda na Twitterze.

Według nie do końca potwierdzonych danych, koszty związane z wizytą papieża wyniosły ok. 10 mln pesos (ok. 57,4 tys. zł), z czego 70 proc. wydzielił rząd, a resztę Kościół.

Poważnie uszkodzone trzy świątynie

Równolegle do akcji w nuncjaturze w kilku miejscach Santiago doszło do podpaleń (lub usiłowania podpalenia) czterech kościołów. Trzy z nich zostały poważnie uszkodzone, przede wszystkim ich bramy wejściowe i frontony. Jeden zamach udało się udaremnić, gdy przed sanktuarium Chrystusa Ubogiego znaleziono butelkę z benzyną.

Kapłan, posługujący w jednej z zaatakowanych świątyń, powiedział w miejscowej rozgłośni, że widział przez okno grupę młodych ludzi, wykrzykujących obraźliwe słowa pod adresem Kościoła, a następnie zobaczył płomienie. Zaczął wówczas wraz z proboszczem i okolicznymi mieszkańcami gasić ogień, który jednak zdążył wyrządzić znaczne szkody.
Zniszczona elewacja jednego z kościołów (fot. PAP/EPA/MARIO RUIZ)
Zniszczona elewacja jednego z kościołów (fot. PAP/EPA/MARIO RUIZ)

Papież: Ludzie stosujący przemoc w imię religii poważnie obrażają Boga

– Ci, którzy podejmują akty przemocy lub próbują je usprawiedliwiać w imię religii, poważnie obrażają Boga, który jest pokojem i źródłem pokoju, i...

zobacz więcej

„Rząd uczynił, co mógł”

Przedstawiciele archidiecezji stołecznej wyrazili „głęboki smutek i ból z powodu tych faktów, sprzecznych z duchem pokoju, towarzyszącym wizycie papieskiej”. Wezwali sprawców do „zastanowienia się nad koniecznością przestrzegania szacunku i tolerancji przez wszystkich, aby budować ojczyznę braterską”.

Ustępująca prezydent kraju Michelle Bachelet ostro potępiła te akcje protestacyjne. Podkreśliła, że „rząd uczynił wszystko, co mógł, aby pomóc w zaplanowaniu i organizacji podróży papieskiej”.

Papież Franciszek wyrusza w poniedziałek do Chile i Peru. W czasie 22. zagranicznej podróży spotka się m.in. z ofiarami reżimu Pinocheta w Chile oraz z ludnością Amazonii. Pielgrzymka będzie wyjątkowo intensywna – w ciągu 7 dni papież odwiedzi 6 miast, wygłosi ponad 20 przemówień i homilii, odbędzie łącznie 10 lotów samolotem.

źródło:
Zobacz więcej