Polska nie zamierza skarżyć Niemiec w Stanach Zjednoczonych. Ambasada RP prostuje fake newsa

Ambasada RP w Berlinie (fot. Twitter)

Ambasador Andrzej Przyłębski w żadnym razie nie stwierdził, że rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach – podała w sobotę ambasada RP w Berlinie, prostując zapowiedź wywiadu z ambasadorem, udzielonego rozgłośni Deutschlandfunk.

Jak walczyć o niemieckie odszkodowania. Portal tvp.info ujawnia opinię BAS

Portal tvp.info dotarł do informacji Biura Analiza Sejmowych ws. „działań prawnych związanych z dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych” przez 21...

zobacz więcej

„Redakcja Deutschlandfunk w zapowiedzi wywiadu radiowego z ambasadorem RP w Republice Federalnej Niemiec, prof. Andrzejem Przyłębskim, która przed emisją została przekazana do innych redakcji, dokonała niedopuszczalnej nadinterpretacji wypowiedzi ambasadora, co spowodowało całkowicie nieprawdziwy przekaz dotyczący roszczeń z okresu II wojny światowej” – podkreślono w sobotnim komunikacie rzecznika prasowego ambasady w Berlinie Dariusza Pawłosia.

„Ambasador w żadnym razie nie stwierdził, iż rząd RP zamierza skarżyć rząd niemiecki w amerykańskich sądach” – głosi komunikat. Czytamy też, że „w związku z zaistniałą sytuacją ambasada domaga się sprostowania zapowiedzi wywiadu i przekazania jej do redakcji, które zostały wprowadzone w błąd”.

O tym, że „Polska rozważa zaskarżenie Niemiec w sądach amerykańskich ws. roszczeń” z okresu II wojny światowej, rozgłośnia Deutschlandfunk napisała w zapowiedzi wywiadu z polskim ambasadorem. Podano też, że „w archiwach obecnie zbierane są materiały, które udokumentują rozmiar spustoszenia, jakie nazistowskie Niemcy spowodowały w Polsce podczas II wojny światowej”.

„Polska ostatnio wielokrotnie ponawiała żądania reparacji. Pozew w USA Warszawa może oprzeć na żądaniach byłych robotników przymusowych, którzy złożyli pozew o odszkodowanie za krzywdy wyrządzone podczas nazistowskiej dyktatury. Od ustanowienia w Niemczech 18-letniego funduszu kompensacyjnego podobne powództwa zostały oddalone w Stanach Zjednoczonych” – stwierdzono w zapowiedzi wywiadu.

źródło:

Zobacz więcej