Beata Kempa odwiedzi w Jordanii obozy dla uchodźców

– Podstawowym celem wizyty w Jordanii jest dokładne rządowe rozeznanie co do zakresu i formy pomocy – powiedziała w sobotę minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa tuż przed swoim wylotem do tego kraju. W Jordanii Kempa ma odwiedzić dwa obozy dla uchodźców.

Kempa: W styczniu powstanie Departament ds. Pomocy Humanitarnej

Na początku stycznia w KPRM zostanie utworzony Departament ds. Pomocy Humanitarnej. Do jego zadań będzie należała koordynacja oraz monitorowaniem...

zobacz więcej

– Podstawowym celem, jaki chcemy osiągnąć, jest bardzo dokładne rządowe rozeznanie co do zakresu i formy pomocy, w tej chwili najbardziej potrzebnej na miejscu – powiedziała Beata Kempa podczas swojego briefingu.

Beata Kempa udała się w sobotę z czterodniową wizytą do Jordanii, w ramach której odwiedzi m.in. obozy dla uchodźców Zaatari i Azraq. Poza wizytą w obozach minister spotka się także z ambasadorem UE w Jordanii Andrea Fontaną, dyrektorem biura UNICEF w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Geertem Cappelaerem, reprezentującym UNICEF w Jordanii Robertem Jenkinsem oraz ministrem ds. planowania i współpracy międzynarodowej Jordanii Imadem Fakhourym.

– Z panem ministrem Fakhourym, ministrem ds. planowania i współpracy międzynarodowej Jordanii, zamierzam porozmawiać w celu bardzo dobrego rozeznania potrzeb uchodźców w Jordanii, tak aby te kwestie można było w Polsce skoordynować, jeśli chodzi o dystrybucję środków w tym zakresie – zapowiedziała.

Polski wkład

Minister ds. pomocy humanitarnej podkreśliła, że Polska ma swój wkład w udzielaniu pomocy w Jordanii. – Jest to pomoc na poziomie 15 mln zł. Jeśli dodamy do tego jeszcze pomoc, której udzieliliśmy UNICEF-owi w ostatnich miesiącach, to jest to razem kwota ok. 17 mln zł – wyliczała.

Dodała, że Polska ma także swój udział w różnego rodzaju funduszach, m.in. w funduszu wsparcia. Jak mówiła, „poprzez Europejski Bank Inwestycyjny polski rząd wpłacił kwotę ok. 50 mln zł, ze wskazaniem, by te środki były przekazane na Bliski Wschód, głównie Jordanię oraz Liban”. – Wpłaciliśmy też ok. 9 mln zł na fundusz wsparcia dla Afryki – dodała.

Kempa podziękowała organizacjom pozarządowym za wsparcie w udzielaniu pomocy uchodźcom. – Te środki, które przeznaczyliśmy w ostatnim czasie przede wszystkim dystrybuowały nasze organizacje pozarządowe, którym chcę bardzo serdecznie podziękować za to, co czynią, bo (...) my nie mamy – tak jak chociażby inne kraje UE – agend czy agencji wykonawczych, choć myślę, że warto byłoby zaproponować taką formułę. Będziemy o tym rozmawiać – powiedziała.

źródło:

Zobacz więcej