Grób Nieznanego Żołnierza chroniony jako grób wojenny

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny (fot. Wikimedia Commons/Dennis Jarvis)

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny – poinformował resort kultury. Oznacza to, że grób uzyskał najwyższą – przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych – rangę grobu wojennego.

„Symbol państwa polskiego, które trwa mimo wichur wojennych”

– Ten kawałek muru ma poszarpane boki i u góry zniszczone kolumny. To symbol państwa polskiego, które trwa mimo wichur wojennych, strasznych losów,...

zobacz więcej

– Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce dla Polaków święte. Symbolizuje ono najważniejsze bitwy ostatniego stulecia – od obrony Lwowa po walki Żołnierzy Wyklętych. Wystąpienie o nadanie temu miejscu rangi grobu wojennego było dla nas oczywistością i obowiązkiem, a także naprawą dotychczasowych zaniechań, w wyniku, których status prawny tego miejsca był niejasny – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Podkreślił, że nadanie w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Grobowi Nieznanego Żołnierza najwyższej rangi grobu wojennego, ma szczególnie symboliczny wymiar.

„Polacy muszą pamiętać o swojej historii”. Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

– Najcenniejsza rzeczą dla narodu jest wolne, niepodległe państwo. Ale to działa też w drugą stronę, najcenniejszy w państwie jest wolny naród. I...

zobacz więcej

To „hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość”

„To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – doprecyzowano w komunikacie MKiDN.

Jak poinformowało ministerstwo kultury, Grób Nieznanego Żołnierza uzyskał najwyższą – przewidzianą dla miejsc spoczynku osób poległych w toku działań wojennych – rangę grobu wojennego i ochronę prawną wynikającą z przepisów jednego z najstarszych wciąż obowiązujących w Polsce aktów prawnych, czyli ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych.

Od dnia wpisu do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych organem prowadzącym w sprawach dotyczących opieki nad obiektem jest wojewoda mazowiecki, a nadzór zwierzchni sprawuje MKiDN.

„Na skutek wpisu to wyjątkowe dla wszystkich Polaków miejsce pamięci objęte zostało ochroną prawną w roku uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to przede wszystkim hołd oddany wszystkim poległym za Niepodległość i symbolizującemu ich, a spoczywającemu w tym miejscu, Nieznanemu Żołnierzowi” – podkreśla resort kultury.

Historia Grobu Nieznanego Żołnierza

Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty w 1925 roku, pod kolumnadą ówczesnego Pałacu Saskiego. Złożono do niego szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa. Pod koniec II wojny światowej grób został wysadzony w powietrze. Odbudowano go w 1946 roku. Obecnie płonie tam wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych rangą władz państwa.

źródło:

Zobacz więcej