RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jeśli powieszą flagi, zawisną sami”. Szokująca wypowiedź premiera Rumunii

Węgrzy mówią o obronie przed „prymitywnym premierem Rumunii” (fot. Shutterstock/Attila JANDI)
Węgrzy mówią o obronie przed „prymitywnym premierem Rumunii” (fot. Shutterstock/Attila JANDI)

Węgry oburzone wypowiedzią szefa rumuńskiego rządu nt. mniejszości węgierskiej. Mihai Tudose powiedział w czwartek, że „jeżeli flagi seklerskie zostaną wywieszone na instytucjach w Seklerszczyźnie w Rumunii, to będą wisieli również ci, którzy te flagi powiesili".

Spór Węgier z Rumunią o flagę Szeklerów

Przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Kover polecił wywiesić na gmachu w Budapeszcie flagę Szeklerów – węgierskiej mniejszości w Rumunii. –...

zobacz więcej

Wypowiedź rumuńskiego premiera o węgierskojęzycznych Seklerach zamieszkujących centralną część Rumunii skrytykował w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Mihai Tudose w programie telewizji Realitatea TV powiedział, że „jeżeli flagi seklerskie zostaną wywieszone na instytucjach w Seklerszczyźnie, to będą wisieli również ci, którzy te flagi powiesili".

Słowa odnoszące się do ewentualnej autonomii Seklerów wywołała deklaracja w tej sprawie, podpisana niedawno przez szefowów węgierskich partii mniejszościowych w Rumunii.

Minister Szijjártó podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślił, że wypowiedź premiera Rumunii, w której „wspólnocie narodowej i jej przedstawicielom grozi praktycznie egzekucją, jest nie do przyjęcia i nie jest zgodna z wartościami europejskimi i XXI wiekiem”. Dodał, że rząd i premier Rumunii powinni jak najszybciej „naprawić tę sytuację”.

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że rano wezwał ambasadora Rumunii, gdzie „jednoznacznie wyraził stanowisko rządu”. Przedstawiciele rządzącego na Węgrzech Fideszu sprawę skomentowali w komunikacie, w którym napisali: że „wypowiedź premiera Rumunii w kwestii węgierskich dążeń autonomicznych jest niewybaczalna i nie do przyjęcia i przypomina najciemniejsze, barbarzyńskie okresy XX wieku. Świadczy także o agresji, jaka jest niedopuszczalna ze strony premiera kraju uważającego się za europejski”.

Komunikat informuje, że Fidesz „uczyni wszystko, by obronić Węgrów siedmiogrodzkich przed »prymitywnym« premierem Rumunii”. Przewodniczący Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii (RMDSZ) Hunor Kelemen oświadczył, że Tudose za taką wypowiedź powinien ponieść konsekwencje, powinien także za nią przeprosić.

Szef największej partii mniejszości węgierskiej w Rumunii ubolewał nad tym, że rumuńskie partie polityczne nie odcięły się od wypowiedzi premiera. Na terenie Rumunii żyje około 1,2 miliona Węgrów, z tego około 700 tysięcy stanowią Seklerzy. Zamieszkują oni wschodnią część Siedmiogrodu – nazywaną także Seklerszczyzną.

źródło:
Zobacz więcej