RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego podał się do dymisji

Piotr Bączek funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pełnił od listopada 2015 r. (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Piotr Bączek funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pełnił od listopada 2015 r. (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

O dymisji szefa SKW, Piotra Bączka poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Bączek jest współtwórcą Służb i jednym z najbliższych współpracowników byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. W SKW był pierwszym dyrektorem zespołu studiów i analiz, członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI w latach 2006-08.

Antoni Macierewicz: zrobię wszystko, żeby wspierać rząd i ministra Błaszczaka

– Zrobię wszystko żeby wspierać rząd, szefa MON Mariusza Błaszczaka, żeby wspierać tych wszystkich, którzy będą kontynuowali dotychczasowe zmiany w...

zobacz więcej

Był ekspertem sejmowej komisji śledczej ds. „nacisków”, pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Kaczyńskiego.

Był też doradcą parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Kaczyńskiego.

Funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pełnił od listopada 2015 roku. Zastępcami szefa SKW są ppłk Marek Utracki i płk Tomasz Grudziński.

Na stronie internetowej Służby nie ma informacji o zmianach – Bączek nadal widnieje jako szef służby. Do formalnego odwołania szefów służb procedura wymaga zasięgnięcia opinii prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych i rządowego kolegium ds. służb.

Zgodnie z przepisami szefów SKW powołuje i odwołuje premier – na wniosek szefa MON, po zasięgnięciu opinii prezydenta oraz speckomisji i rządowego kolegium ds. służb specjalnych.

Podobnie procedura wygląda z szefami ABW i AW, ale tam wnioskodawcą nie jest minister obrony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej