Morawiecki po spotkaniu z Junckerem: potwierdziliśmy wolę współpracy w wielu obszarach

– Podczas spotkania poruszyliśmy temat praworządności. Przede wszystkim powiedziałem o tym, że nasze intencje służą temu, by system sprawiedliwości był sprawniejszy, bardziej sprawiedliwy – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem.

Samuel Pereira: Triumwirat przeprowadza trudną zmianę

Z rządu odeszli Witold Waszczykowski, Antoni Macierewicz, Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko i Anna Streżyńska. To gruntowna rekonstrukcja na...

zobacz więcej

– Potwierdziliśmy wolę współpracy w bardzo wielu obszarach – dodał premier podczas konferencji prasowej. Wskazał m.in. na temat wspólnego rynku. – Na wspólnym rynku mamy bardzo wiele interesów, a konkretnie 28 krajów ma różne interesy i jest wielką sztuką, aby wypracować odpowiednie kompromisy. W naszej intencji jest to, żeby te kompromisy odpowiadały interesom Polski – mówił szef polskiego rządu.


– Tego przede wszystkim dotyczyła nasza rozmowa – dodał.


Morawiecki poinformował, że na wstępie spotkania poruszono temat praworządności. – Tutaj wyraziliśmy nasze intencje bardzo mocno co do tego, czym ta reforma wymiaru sprawiedliwości dla nas jest, czym ona ma być, jak ją postrzegamy – relacjonował premier.


– Przede wszystkim powiedziałem o tym, że nasze intencje służą temu, aby ten system był sprawniejszy i bardziej sprawiedliwy, bardziej obiektywny – dodał.


Nie tylko o praworządności

Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że z szefem Komisji Europejskiej rozmawiali m.in. o polityce energetycznej, klimatycznej, o dyrektywie gazowej, która - zaznaczył szef rządu - „będzie miała bardzo duże znaczenia chociażby dla ewentualnych decyzji dot. Nord Stream”.


Dodał, że Polska dokonuje ogromnych wysiłków w kwestii transformacji energetycznej.


– A jednocześnie chcielibyśmy, aby zarówno pakiet klimatyczny, jak i zasady redukcji (emisji) CO2 i wszelkie szczegółowe aspekty związane z polityką klimatyczną odpowiadały tempu, które założyliśmy sobie jako możliwe, żeby nie obciążały nas za bardzo, bo już teraz widzimy skutki tej polityki dla polskiej gospodarki a do roku 2030 te skutki mogą być bardzo istotne – powiedział Morawiecki.


Premier Morawiecki powiedział, że oprócz tego poruszane były tematy związane z wieloletnimi ramami finansowymi i nową perspektywą unijną, związaną ze zmianami dotyczącymi Brexitu.

– Tutaj bardzo ucieszyłem się z tego, co pan Juncker wczoraj mówił i dzisiaj to potwierdził, taką intencję by wzmocnić ten budżet, również poprzez własne środki. Tutaj wyraziłem nasze otwarcie co do podatku od transakcji finansowych – powiedział premier.

źródło:

Zobacz więcej