RAPORT

Wojna na Ukrainie

Minister inwestycji i rozwoju: Poszukamy sposobów wsparcia inwestycji samorządowych

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w „Gościu Wiadomości”, że chce namawiać samorządy wojewódzkie do tworzenia regionalnych funduszy rozwojowych. Jak podkreślił, inwestycje samorządowe są bardzo ważne.

Kardiolog, „wulkan energii”, ojciec pięciu córek. Kim są nowi ministrowie

Prof. Łukasz Szumowski w wolnym czasie gra na pianinie i gitarze. Teresa Czerwińska jest miłośniczką teatru i muzyki klasycznej. Rodowitą...

zobacz więcej

– W inwestycjach niezmiernie ważne jest uruchomienie „silnika samorządowego”. W poprzedniej perspektywie finansowej on bardzo dobrze działał, samorządy realizowały bardzo dużo inwestycji ze wsparciem funduszy UE, a w tej perspektywie to niestety zwolniło – mówił Kwieciński w TVP Info.

Jak dodał, w tej sytuacji „koniem pociągowym" dla inwestycji publicznych zostały inwestycje centralne, prowadzone z poziomu rządu. Jak zaznaczył, przyspieszenie inwestycji samorządowych jest dla niego bardzo ważnym zadaniem. Kwieciński przypomniał, że do dyspozycji jest wsparcie dla tych inwestycji w ramach unijnej polityki spójności, ale też środki krajowe i instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju.

– Mamy tam specjalny fundusz kapitałowy dla samorządów, możemy uruchamiać instrumenty dłużne za pośrednictwem BGK – podkreślił. Szef resortu inwestycji i rozwoju zaznaczył, że chce namawiać samorządy wojewódzkie do tworzenia instytucji finansowych na poziomie regionalnym.

– Tak jak na poziomie krajowym mamy PFR, żeby na poziomie regionalnym były tworzone regionalne fundusze rozwoju – wyjaśnił. W ocenie Kwiecińskiego inwestycje na poziomie regionalnym są bardzo ważne, ale żeby efektywnie przekładały się na wzrost gospodarczy, potrzebne są też inwestycje prywatne.

Jego zdaniem, aby je przyspieszyć, rząd powinien sprawić, żeby otoczenie tych inwestycji było bardziej przyjazne niż do tej pory, żeby zapewnić przedsiębiorcom dostęp do kapitału i wsparcie w finansowaniu inwestycji ryzykownych, czyli innowacji i ekspansji zagranicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej