Co dalej z Antonim Macierewiczem?

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones (L) oraz b. minister obrony Antoni Macierewicz (P) (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Pogłoski o śmierci politycznej Antoniego Macierewicza są zdecydowanie przedwczesne – twierdzi dr Sergiusz Trzeciak. Przyznaje jednocześnie, że sytuacja byłego już szefa MON nie jest łatwa. Jednak dzięki odejściu kilku ministrów rząd ma szanse na poprawę wizerunku, a PiS na pozyskanie nowego elektoratu.

Antoni Macierewicz: Dzięki zmianom w armii mogła się zmienić także Polska

– Dzięki zmianom w armii w ciągu ostatnich dwóch lat mogła się zmienić także Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że...

zobacz więcej

Z rządu odchodzą niemal wszyscy ministrowie, którzy byli punktami zapalnymi dla opozycji. Czy tym samym gabinet Morawieckiego będzie lepiej postrzegany przez elektorat, który dotąd z dystansem odnosił się do Prawa i Sprawiedliwości?

Dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. public relations i marketingu politycznego: – Te zmiany rzeczywiście stwarzają szansę na poprawę wizerunku rządu. Odchodzący ministrowie byli gorzej oceniani przez opinię publiczną, co więcej, właśnie przez nich opozycja dostawała swego rodzaju „amunicję” do atakowania rządu. Tak działo się choćby w przypadku ministra Waszczykowskiego, Radziwiłła czy Macierewicza. Oni byli w ciągłym ogniu krytyki, która spadała na cały rząd. Teraz PiS ma szansę na pozyskanie nowego, bardziej centrowego elektoratu, co z kolei może mieć przełożenie na wybory samorządowe. PiS do tej pory starał się przed wyborami pokazać bardziej umiarkowaną twarz. Tak było choćby w przypadku desygnowania na prezydenta Andrzej Dudy. To może się sprawdzić i tym razem. Wyborcy umiarkowani, którym przeszkadzał udział Antoniego Macierewicza w rządzie, teraz mogą się bardziej przekonać do gabinetu Morawieckiego.

Za Antonim Macierewiczem stoi jednak znacząca część wyborców PiS. Co się teraz z nimi stanie?

Oczywiście to czas próby dla najtwardszego elektoratu. Wypróbowano go już podczas dymisji Beaty Szydło ze stanowiska premiera. W tym przypadku to też będzie twardy orzech do zgryzienia, ale sytuacja jest opanowana, ponieważ dla PiS nie ma praktycznie alternatywy. Wszystkie ugrupowania na prawo od PiS są tak rozdrobnione, że wyborcy o skrajnych poglądach nie mają dokąd „uciec”. Ryzyko utraty twardego elektoratu jest niewielkie, natomiast szansa na dotarcie do elektoratu umiarkowanego i poprawę wizerunku Polski za granicą jest całkiem duża.

W jakim stopniu rekonstrukcja rządu wpłynie choćby na poczynania Komisji Europejskiej wobec Polski?

Minister Czaputowicz jest nieznany opinii publicznej, a dla elit europejskich jest wielką zagadką i tutaj upatrywałbym dla niego szansy. Nowy szef MSZ powinien dostać kredyt zaufania. Oczywiście tylko do pewnego stopnia, bo jest postrzegany poprzez działanie całego rządu. Sięgnięcie po eksperta na stanowisku szefa dyplomacji stwarza dla resortu szansę, ale brakuje mu istotnego zaplecza politycznego.

Kardiolog, „wulkan energii”, ojciec pięciu córek. Kim są nowi ministrowie

Prof. Łukasz Szumowski w wolnym czasie gra na pianinie i gitarze. Teresa Czerwińska jest miłośniczką teatru i muzyki klasycznej. Rodowitą...

zobacz więcej

Wracając do opozycji. Grzegorz Schetyna i Sławomir Neumann zinterpretowali dziś zmiany w rządzie jako swój sukces, ponieważ wobec niektórych zdymisjonowanych ministrów były wcześniej zgłaszane wota nieufności.

Nie dziwię się, że próbują to w ten sposób wykorzystać. Nie widzę jednak takiego prostego przełożenia, bo prawdziwy sukces byłby wtedy, gdyby udało im się odwołać ministrów w wyniku głosowania nad wotum. A tak PiS rozegrał to na swoich warunkach. Poza tym opozycji może zabraknąć teraz paliwa do krytyki rządu, jakim był choćby Antoni Macierewicz czy Witold Waszczykowski.

Czy naprawdę zabraknie Antoniego Macierewicza? Nie wygląda on na człowieka, który łatwo się poddaje i posłusznie czeka, aż ktoś się do niego zgłosi z propozycją.

Pogłoski o śmierci politycznej Macierewicza są zdecydowanie przedwczesne. On ma szanse na objęcie innego ważnego stanowiska. Obejmie je w miarę szybko albo będzie jakiś okres przeczekania.

Na jakie stanowisko były szef MON może liczyć? Nie przypuszcza pan, że Antoni Macierewicz coś dla siebie wymyśli i po prostu sobie to wywalczy?

Sytuacja Antoniego Macierewicza nie jest łatwa. Wprawdzie ma on swoje zaplecze medialne, jego siłą są również wpływy w Toruniu i twardy elektorat, ale nie ma silnej pozycji w ramach struktur PiS. To mu na pewno nie pomaga. Jest on raczej indywidualistą i, oprócz najbliższych współpracowników, nigdy nie budował swojego zaplecza w strukturach partyjnych. Myślę jednak, że prędzej czy później w jakiejś roli się pojawi. Antoni Macierewicz jest zbyt ważnym politykiem, żeby tak po prostu zniknąć lub stać się szeregowym posłem.

źródło:
Zobacz więcej