Samuel Pereira: Triumwirat przeprowadza trudną zmianę

Trójkąt polityczny Jarosław Kaczyński – Andrzej Duda – Mateusz Morawiecki to teraz centrum decyzyjne dobrej zmiany(fot. Flickr/PiS/prezydent.pl/PAP/EPA/Tibor Illyes)

Z rządu odeszli Witold Waszczykowski, Antoni Macierewicz, Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko i Anna Streżyńska. To gruntowna rekonstrukcja na półmetku kadencji. Rozstanie z ministrem Macierewiczem nie było łagodne. O swoim odwołaniu dowiedział się jako jeden z ostatnich i kiedy piszę ten tekst, nikt mu jeszcze nie złożył propozycji objęcia funkcji marszałka Sejmu.

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał we wtorek nowych członków Rady Ministrów.

zobacz więcej

Polityka rządzi się swoimi prawami, a zwiększenie wpływu prezydenta Andrzeja Dudy na kształt rządu jest faktem. Trójkąt polityczny Andrzej Duda – Jarosław Kaczyński – Mateusz Morawiecki to teraz centrum decyzyjne dobrej zmiany i na ich barkach spoczywać będzie również odpowiedzialność za „wytłumaczenie” wyborcom Prawa i Sprawiedliwości dwóch największych zmian ostatnich miesięcy – wymiany premier Beaty Szydło i odwołania ministra Macierewicza.

Prezesowi PiS zależy na dwóch rzeczach: gruntownej przebudowie państwa i zgodzie w obozie dobrej zmiany. Jedno bez drugiego jest niemożliwe. Prawica ma za sobą długą i burzliwą historię konfliktów i rozłamów, które były główną przyczyną jej słabości i jednocześnie siły elit III RP; niekwestionowany lider prawicy ma tego pełną świadomość. Stąd taktyka szybkich decyzji w zakresie zmian w państwie, przy jednocześnie gruntownie przedyskutowanych zmianach personalnych.

Na czas trwania serialu pt. „Rekonstrukcja” narzekali wszyscy, jednak Jarosław Kaczyński doskonale wie, że niektórych zmian z dnia na dzień przeprowadzić się nie da. Do niego docierają najważniejsze informacje dotyczące działań poszczególnych ministrów, jednak nie jest tak, jak rysuje opozycja, że prezes PiS siedzi w gabinecie, wydaje polecenia i podejmuje decyzje, które natychmiast wchodzą w życie.

Historia pokazała, że jako lider ma w sobie tyle politycznej pokory, by dla dobra sprawy ustąpić i postawić na nowych liderów, takich jak Andrzej Duda i Beata Szydło, którzy w ostatecznym rozrachunku przynoszą pożądany sukces. Jednocześnie obóz rządzący tworzą liczni politycy, którzy mają swoje interesy i priorytety; kluczem jest nie tylko pogodzenie ich, ale wybranie najkorzystniejszego, kompromisowego programu.

Jeśli po tej dużej rekonstrukcji nie dojdzie do głębszych konfliktów czy rozłamu – PiS ma szanse na drugą kadencję, a więc zrealizowanie na tyle gruntownych zmian, by ostatecznie przejść z III do IV RP. To ogromne wyzwanie, które stoi dziś nie tylko przed odsuniętymi na dalszy plan politykami tej partii, ale również przed prezydentem, premierem i prezesem Prawa i Sprawiedliwości.

źródło:
Zobacz więcej