Odbarwiali olej opałowy na wielką skalę. Sprzedawali jako paliwo do aut

Wielka akcja służb na terenie całego kraju. Funkcjonariusze CBŚP z Gdańska i Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa rozbili grupę, która odbarwiała olej opałowy. Paliwo było później sprzedawane jako olej napędowy. W efekcie przestępczej działalności Skarb Państwa stracił ok. 20 mln zł.

Odbarwiony olej opałowy trafiał na stacje paliw. Przestępcy zarobili miliony

Co najmniej 10 mln zł zarobił gang, który oficjalnie sprzedawał niemiecki olej opałowy do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości, gdy tylko...

zobacz więcej

W ramach akcji prawie 140 funkcjonariuszy przeszukało jednocześnie 60 mieszkań, firm i magazynów na terenie całej Polski. Zatrzymano dziewięć osób w wieku od 22 do 73 lat, przejęto cysterny ze 180 tys. litrów paliwa, a także urządzenia służące do odbarwiania oleju i prawie milion złotych w gotówce.

Był to finał wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy. Najpierw śledczy ustalili strukturę i schemat działania grupy przestępczej, której członkowie mogli prowadzić nielegalną działalność od 2016 r. Z zebranego materiału wynikało, że grupa sprowadzała z Niemiec do Polski, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii, olej przeznaczony do celów grzewczych, który według dokumentów tranzytem przez nasz kraj miał trafić na Łotwę.

Los oleju był jednak zupełnie inny. W pokaźnym magazynie mieszczącym się w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz odpowiedniej mieszaniny kwasów, przeprowadzano proces jego odbarwiania (blendowania). Następnie na podstawie fałszywych dokumentów trafiał on jako olej napędowy na liczne stacje benzynowe znajdujące się w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim i śląskim.

Zarobili miliony na odbarwianiu oleju. Opałowy sprzedawali jako napędowy

Co najmniej półtora miliona litrów podrobionego paliwa wprowadziła na rynek grupa oszustów z okolic Koszalina, która odbarwiała olej opałowy i...

zobacz więcej

Wielomilionowe straty

Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu trwającego kilkanaście miesięcy procederu wyniosły 20 mln zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów i innych przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe w Gdańsku na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku; wobec siedmiu osób podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.

źródło:
Zobacz więcej