RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wielka Brytania: para skazana za przygotowywanie islamistycznego ataku

Munir Mohammed, Rowaida El-Hassan (fot. tt/@eussrfi)
Munir Mohammed, Rowaida El-Hassan (fot. tt/@eussrfi)

Dwoje muzułmanów w Wielkiej Brytanii zostało skazanych za plany przygotowania ataku inspirowanego działalnością tzw. Państwa Islamskiego. Trzydziestokilkuletni Munir Mohammed i Rowaida El-Hassan przygotowywali bombę i utrzymywali kontakty z członkiem ISIS.

Syryjczycy podejrzani o terroryzm wypuszczeni na wolność

– Brakuje wystarczających dowodów – informuje prokuratura generalna we Frankfurcie nad Menem i wypuszcza na wolność sześciu Syryjczyków...

zobacz więcej

– To był plan zainspirowany działalnością tzw. Państwa islamskiego. Gdyby doszedł do skutku, wiele osób by zginęło, inne odniosłyby poważne obrażenia – powiedział po wyroku prowadzący śledztwo Paul Greenwood.

Munir Mohammed przybył do Wielkiej Brytanii z Sudanu. Para poznała się przez internet, na stronie randkowej dla muzułmanów. Szybko zaczęła się wymieniać radykalnymi treściami. Rowaida El-Hassan jest farmaceutką.

Doradzała mężczyźnie, jak ma pozyskać niezbędne chemikalia, nierzadko będące składnikami produktów powszechnie dostępnych, jak choćby środki do czyszczenia. Co więcej, policja podejrzewa, że mężczyzna mógł rozważać zatrucie jedzenia w fabryce produkującej gotowe posiłki.

Dostał tam pracę dzięki użyciu sfałszowanych dokumentów. Ślad, jaki mężczyzna pozostawił po sobie w internecie, pokazuje, że poszukiwał sposobów na wyprodukowanie silnej trucizny. Dziś para usłyszała wyrok „winni”. Wysokość kary zostanie ogłoszona 22 lutego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej