RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niewola na budowie. Pracownica firmy oskarżona o handel ludźmi

Pracownica firmy budowlanej została oskarżona o handel ludźmi (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Pracownica firmy budowlanej została oskarżona o handel ludźmi (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

44-letnia kobieta, oficjalnie odpowiedzialna za rekrutację obywateli Ukrainy do pracy w trzech wrocławskich firmach budowlanych, została oskarżona o handel ludźmi, stosowanie gróźb karalnych i fałszowanie dokumentów. Śledztwo Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu było konsekwencją postępowania przygotowawczego Straży Granicznej w sprawie ukrywania paszportów.

Polacy skazani za niewolnictwo na Wyspach. Prokurator „zszokowany”

Od pięciu do dwunastu lat więzienia – takie wyroki usłyszało czterech imigrantów z Polski oskarżonych o współczesne niewolnictwo. Mężczyźni byli...

zobacz więcej

Rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Rafał Potocki poinformował, że akt oskarżenia dotyczy przestępstw popełnionych w latach 2014-16.

– Agnieszce G., która zarządzała polityką kadrową firm budowlanych, postawiono w sumie 20 zarzutów, w tym 17 dotyczących handlu ludźmi – poinformował Potocki. Jak dodał, G. była odpowiedzialna za rekrutację pracowników i przydzielanie pracy dla trzech firm budowlanych, które działają na terenie Wrocławia.

Mechanizm długów

Potocki podkreślił, że G. wykorzystywała sytuację osobistą Ukraińców i brak znajomości języka polskiego.

Więzienie za niewolniczą pracę. Bracia z Polski skazani w Wielkiej Brytanii

Sąd w Nottingham w środkowej Anglii skazał na sześć lat więzienia dwóch Polaków. 38-letni Erwin i 35-letni Krystian M. byli oskarżeni o kradzież...

zobacz więcej

Pracownikom odbierano paszporty, żeby nie mogli swobodnie przemieszczać się po kraju i opuszczać miejsca pracy.

– Wobec obywateli Ukrainy stosowano również tzw. mechanizm długów, gdyż za zwrot paszportu oskarżona żądała zapłaty tytułem poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców – podkreślił Potocki.

Zdaniem śledczych G. miała też nie wypłacać wynagrodzeń. Pracownicy byli karani w ten sposób m.in. za to, że się rozchorowali, zmienili pracę lub nie odebrali telefonu od G.

Kobiecie grożą co najmniej trzy lata więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej