RAPORT

Pogarda

„Zima w małym miasteczku” Gierymskiego odzyskana po latach

Najnowsze

Popularne

Obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”, odnaleziony dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury, zaprezentowano w poniedziałek w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. Wróci on tam po konserwacji, która potrwa kilka miesięcy.

Odzyskany obraz Roberta Śliwińskiego można zobaczyć w muzeum

Utracony w czasie II wojny światowej obraz Roberta Śliwińskiego „Ulica wraz z ruiną zamku” zaprezentowano w sobotę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu....

zobacz więcej

Dzieło figurowało jako strata wojenna na liście obiektów utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Od wielu lat staramy się odzyskiwać utracone dzieła sztuki – mówił w poniedziałek podczas prezentacji obrazu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Podkreślił, że w wydziale MKiDN, który zajmuje się odzyskiwaniem utraconych dzieł, pracują wybitni fachowcy, ale ich praca nie przyniosłaby efektów bez współpracy m.in. z policją i prokuraturą oraz z placówkami dyplomatycznymi i służbami oraz instytucjami innych państw, takimi jak FBI. Przypomniał, że w katalogu prowadzonym przez resort umieszczonych jest 63 tys. obiektów utraconych.

– Dzięki profesjonalizmowi i systemowemu podejściu polegającemu na współpracy z bardzo wieloma instytucjami udało się nam odzyskać ten obraz i pewnie następne – mam nadzieję – (włącznie) z Rafaelem kiedyś się odnajdą – powiedział Piotr Gliński.

Wyróżnienia dla funkcjonariuszy

Wicepremier wręczył trojgu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy przyczynili się do odzyskania obrazu, odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne zasługi w zakresie ochrony i zabezpieczania dóbr kultury.

Maksymilian Gierymski namalował „Zimę w małym miasteczku” w 1872 r. W 1938 r. obraz został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. W czasie okupacji przechowywany był w budynku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie mieściła się siedziba rządu Generalnego Gubernatorstwa – znajdował się w gabinecie Kajetana Muehlmanna, który nadzorował w GG rekwirowanie i wywożenie dzieł sztuki i skarbów kultury.

W 1945 roku Niemcy, wycofując się, podpalili budynek i ślad po obrazie zaginął. Sądzono, że dzieło Gierymskiego zostało zniszczone, tymczasem przez lata znajdowało się w rękach prywatnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej